Rzecz o sowach – Leigh Calvez, czyli książka o latającym symbolu

przyrodnicza, popularnonaukowa

Książkoholik wychowany na Harrym Potterze ma tylko jedno marzenie – list z Hogwartu, przyniesiony w szponach śnieżnej sowy. Bądź cierpliwy, prędzej czy później coś się poruszy, jeśli nie na nocnym niebie, to na pewno w Twojej duszy. A jeśli nie, zawsze możesz kupić sobie Rzecz o sowach – Leigh Calvez, która badaniu tych magicznych stworzeń poświęciła kilka lat swojego życia. Porywająca lektura!

„Wychodzisz z lasu w niknącym świetle zapadającego wieczoru. Zaskakuje cię nagły ruch, gdy obok ciebie bezszelestnie przelatuje duży ptak. Serce wali ci w piersi, nie ze strachu, lecz z emocji, że widzisz dziką sowę” 

Leigh Calvez wprowadza czytelnika w świat sów, barwnie i plastycznie opisując nie tylko te tajemnicze i charyzmatyczne stworzenia, ale też ich naturalne otoczenie. Maluje przed oczami czytelnika obraz pełen kolorów natury, charakteryzuje środowisko występowania ptaków oraz między wierszami zdradza co nieco o sobie. Z lektury płynie wniosek: obserwacje ornitologiczne to nie tylko fascynujące podglądanie okazów ale też chwile niekończącego się czekania, trening cierpliwości, wysiłek fizyczny i... strach. Nie każdy wiem bowiem, że sowy niekoniecznie lubią być podglądane. Rozzłoszczone potrafią zaatakować i boleśnie uszkodzić zbyt nachalnego paparazzi. Autorka nie straszy czytelnika, ale wzbudza w nim respekt w stosunku do sił przyrody zamkniętych w skrzydlatym ciele.Autorka przedstawia w publikacji kilka gatunków sów: włochatkę małą, sosnoluba, sowę śnieżną, puszczyka plamistego, puszczyka kreskowanego, pójdźkę, sóweczkę dwuplamistą, uszatkę zwyczajną, uszatkę błotną, puszczyka mszarnego i puszczyka wirginijskiego. Jakie są? Wielkie, majestatyczne i całkiem malutkie, niewinne i przerażające, piękne i dość szpetne – różnorodność ptaków zachwyca, a autorka umiejętnie rozbudza zainteresowanie tymi wyjątkowymi istotami. Jej entuzjazm oczarowuje ponieważ jest wiarygodny. Być może dzięki Calvez spojrzysz na świat wielkimi, sowimi oczami i zapragniesz przeżyć przygodę?

„Oparłam się o samochód, spoglądając w niebo, które teraz było gwiaździste. Chłód przeniknął mnie do szpiku kości, choć mimo to czułam ciepło w sercu. Tu w ciemności miałam wrażenie, że żyję, w sposób, w jaki nie żyłam od dłuższego czasu. Jako matka samotnie wychowująca córkę, popadłam w walkę z codziennymi zmaganiami, aby przetrwać dzień, zamiast naprawdę żyć pełnią życia. W niektóre dni trudno było wyjść rano z domu, żeby zdążyć na czas do szkoły lub na spotkanie. Tutaj jednak mogłam znów odnaleźć samą siebie, wrócić do życia, jakie sobie wymarzyłam – na łonie natury, odkrywając świat i jego stworzenia. Pozostałam z tym nowym uczuciem przez kolejną chwilę, starając się zapamiętać to miejsce, aby móc trafić tu ponownie. Głos tej małej sowy poruszył moją dziką duszę. Coraz donośniejsze Huu-huu… huup… huup… huup, sosnoluba zbliżało się do nas”.

Leigh Calvez – biolog, przyrodnik, naukowiec. Jest zapalonym badaczem przyrody, przewodnikiem wycieczek mających na celu jej obserwację i popularyzatorem wiedzy o naturze. Zanim zajęła się obserwowaniem sów, pasjonowały ją ssaki morskie: delfiny i wieloryby. Kierowała pracami w Ocean Mammal Institute, gdzie badała wpływ działań człowieka na populację humbaków i delfinów na Hawajach. Prowadziła także wyprawy, których celem była obserwacja wielorybów u wybrzeży Nowej Zelandii, Kolumbii Brytyjskiej i Azorów. Fascynacja światem natury sprawiła, że zaczęła o nim pisać. Jest autorką książek „Whale Watching on the West Coast: Stories of Blue Whales, Gray Whales, Humpbacks and Orcas” oraz “Hidden Lives of Owls”. Obecnie mieszka blisko Seatlle, gdzie uczy kreatywnego pisania. Jej publikacje ukazują się w takich czasopismach jak: „Ecologist”, „Ocean Realm”, „Christian Science Monitor”, „Seattle Times”, „Seattle Post-Intelligencer” i „Bainbridge Island Magazine”.*

Ciekawostka: na stronie: http://nocsow.pl/ możesz posłuchać głosów sów 👀

Szczegóły
Tytuł: Rzecz o sowach
Autor: Leigh Calvez
Przekład: Michał Radziszewski
Wydawnictwo: Muza SA 2018
Gatunek: popularnonaukowa

* fragmenty tekstu przygotowała agencja kreatywna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)