W zapomnieniu – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Wznowienie

książka, New Adult

Pierwsze wydanie W zapomnieniu pojawiło się w księgarniach w 2012 roku. Czytałam je z wypiekami na twarzy i do dziś pamiętam, jakie emocje we mnie wywołało. Typowe blokowisko gdzieś na Dolnym Śląsku, przestępczy półświatek i młoda, pełna ambicji pani pedagog – mieszanka wybuchowa? Czy mimo upływu lat książka nie straciła na aktualności? Przeczytajcie.


Co w fabule piszczy?
Michał Langer wiedzie spokojne życie młodocianego przestępcy i pewnego dnia spotyka Magdę – uroczą pedagog ze szkoły brata, która przewraca jego życie do góry nogami.
On – pewien swojej pozycji w środowisku, chłopak z bloków, honorowy ale lekkomyślny, odważny, ale czasem zbyt brawurowy, inteligentny, ale zagubiony – idealnie wpisuje się w stereotyp małomiasteczkowego kombinatora. Samotnie wychowuje małego brata.
Ona – po skończeniu studiów pedagogicznych wróciła do rodzinnego miasta i wiedziona misją zaczęła pracę w swojej dawnej szkole. Widzi potencjał w dzieciakach z bloków, ale czy będzie w stanie dokonać zmian w skostniałym środowisku? Czy Michał będzie w stanie dla niej zerwać z przestępczym światkiem i porzuci łatwe, nielegalnie zdobyte pieniądze? Czy drobna kobietka zdoła nauczyć go, czym jest zaufanie, lojalność i odpowiedzialność?

Powyższy zarys fabuły być może brzmi nieco sztampowo, ale jeśli kiedykolwiek czytaliście powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, wiecie, że to tylko pozory. Ta historia wciągnie Was jak rwąca rzeka i jak zawsze w przypadku tej autorki, utoniecie w emocjach. Historia rodzeństwa Langerów, tragiczne szczegóły ich dzieciństwa, charakterystyka życia w półświatku i jakże wyraźny stereotyp chłopaków w BMW być może przypomną Wam młodzieńcze czasy. A jeśli macie naście lat, zapewnią Wam podróż w przeszłość rodziców.

Autorka opisuje rzeczywistość doskonale znaną mieszkańcom blokowisk i małych miasteczek, zapomnianych przez władzę i Boga. Być może rozwój akcji uruchomi w Was osobiste wspomnienia, poczujecie się jak w domu i nie raz na Waszym obliczu zagości wyraz rozbawienia, czy nagła nostalgia.
Agnieszka  Lingas-Łoniewska plastycznie opisała dyskotekę – jako jedyne źródło rozrywki młodzieży, życie w blokowisku – rządzące się swoimi prawami, środowisko młodocianych przestępców – układy i układziki nim rządzące, ale osią fabuły uczyniła największą siłę ludzkości, czyli miłość.  Historia rodzącego się uczucia Michała i Magdy obfituje we wzruszenia i dostarczy miliona wrażeń zwłaszcza tym z Was, które mają romantyczną duszę.

Od dawna wiecie już, że uwielbiam prozę autorki.  Za trafne spostrzeżenia, za emocje, za odpowiednią  porcję dramatów (nie ma to jak łzy) i za nieoczywiste zakończenia. Tym razem przeniosłam się piętnaście lat wstecz i choć była to podróż literacka, niemal czułam się uczestnikiem wydarzeń. Chcecie tak? Nic prostszego.

Poznajcie historię chłopaków z Santany. W zapomnieniu zapewni powrót do przeszłości dorosłym czytelniczkom, ale dla tych młodszych może okazać się zadziwiająco aktualna. Choć czasy się zmieniły, młodzieńcze namiętności pozostają te same. Polecam jako prezent dla starszych nastolatek i wszystkich tych, którzy znają i cenią pióro autorki. I jeszcze jedno, ta powieść dowodzi, że to Agnieszka Lingas-Łoniewska była prekursorką New Adult w Polsce ;)

Szczegóły
Tytuł: W zapomnieniu
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo: Novae Res 2017
Gatunek: New Adult
Recenzent: Angelika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)