It ends with us – Colleen Hoover


Są takie książki, które pozostawiają po sobie chaos i niewygodny dyskomfort. Takie, które czyta się z drżeniem duszy. I takie, których nie sposób zapomnieć. Są takie historie, których wolelibyśmy nie poznać, ponieważ bólu, który po nich pozostaje nie sposób zniwelować. Takie właśnie książki pisze Colleen Hoover. W It ends with us będzie szokująco. Będzie intensywnie. I będzie bolało, choć na początku nic tego nie zapowiada...


"Wyobraź sobie tych wszystkich ludzi, których spotykasz w życiu. Jest ich tak wielu. Przybywają jak fale i jak fale odchodzą. Niektóre fale są znacznie większe od innych i zostawiają większy ślad. Czasami przynoszą ze sobą przedmioty z dna morza i wyrzucają je na brzeg. Ślady na piasku dowodzące, że fale tam były, jeszcze długo po przypływie".

Życie nie rozpieszczało Lily, ale dziewczyna nieustannie dążyła do tego, by zrealizować swoje nietypowe marzenia. Skończyła college i tuż po śmierci znienawidzonego ojca przeprowadziła się z Maine do Bostonu, by otworzyć unikalną kwiaciarnię. W międzyczasie poznała charyzmatycznego neurochirurga, Ryle'a Kincaida... i jej świat zmienił się diametralnie. 

Ryle od początku ostrzegał Lily, że relacja z nim nie będzie łatwa. Asertywnemu, nieco aroganckiemu neurochirurgowi przy młodej kobiecie spadłą maska twardziela, ukazując wrażliwe wnętrze i coś jeszcze... Romans nabrał tempa, ale ani Lily ani Ryle nie przeczuwali, co ich czeka...

Gdy do gry dołączył ten trzeci, sprawy maksymalnie się skomplikowały. I uwaga, wcale nie mam na myśli trójkąta, bo takiego banału w najnowszej książce Hoover nie znajdziecie.

„Wiem, myślisz, że on cię kocha, i jestem pewna, że tak jest. Ale nie kocha cię we właściwy sposób. Nie kocha cię tak, jak na to zasługujesz. Gdyby naprawdę cię kochał, nie dopuściłby do tego, żebyś przyjęła go z powrotem."

It ends with us to najodważniejsza, najbardziej osobista i przejmująca książka Colleen Hoover. Nie skłamię, jeśli powiem, że to historia, która przenosi autorkę wprost do świata najlepszych, dorosłych twórców. Nie tylko dostarcza pełnych emocji chwil ale również łamie pewne tabu i mówi o problemie bagatelizowanym i spychanym poza nawias. Poradzę Wam, byście nie próbowali dowiedzieć się z różnych recenzji co to za problem, nie odbierajcie sobie porcji zaskoczeń...

Colleen Hoover opisuje losy kilkorga bohaterów i wnikliwie analizuje stany emocjonalne, zwłaszcza Lily. Każda z postaci zapada w pamięć, autorka zadbała o to, by przyjaciele mieli rzeczywisty wpływ na rozwój fabuły, a tło społeczno-obyczajowe zostało dopracowane do perfekcji. Przeszłość przenika teraźniejszość i wpływa na życie Lily i Ryle'a, a wychodzące na światło dzienne tajemnice złamią niejedno serce.

W książce znajdziecie sceny tak słodkie, że aż zabraknie Wam tchu i tak porażające, że w gardle uwięźnie Wam krzyk rozpaczy. Będziecie śmiać się tylko po to, by za chwilę przeżyć wzruszenie roku. Będziecie także zagryzać wargi w chwilach uniesień, a po chwili rzucać o ścianę przypadkowymi przedmiotami. Ta książka Was zniszczy, ale też odbuduje wiarę w to, że nie ma rzeczy, której człowiek nie byłby w stanie znieść... Być może finał i refleksje bohaterów okażą się dla wielu z Was zbyt ckliwe i naiwne, a kara za grzechy mało dotkliwa, ale doskonale rozumiem zamysł autorki. Czasem żal po zrozumieniu błędów jest bardziej dotkliwy niż najgorsza kara...

„Potem objął mnie ramieniem i przytulił, tak że moja głowa oparła się o jego ramię. Nie wiem, jak udało mu się mnie uspokoić bez słów, ale zdołał to zrobić. Niektórzy ludzie po prostu działają na innych uspokajająco i on do nich należy”.

Podsumowując: It ends with us to najpiękniejsza powieść Colleen Hoover, jaką dotąd przeczytałam. Autorka dojrzewa na oczach czytelników i potrafi zmusić do refleksji nad istotą miłości, także tej nie do końca normalnej. To historia o grze pozorów, pogoni za marzeniami, niegasnącej determinacji, a także o tym, że miłość nie dla wszystkich znaczy to samo. Siłą It ends with us są także nieszablonowi bohaterowie, poznajcie ich i... nie dajcie się zwieść pięknym obrazkom. Gorąco polecam. 


Szczegóły
Tytuł: It ends with us
Autor: Colleen Hoover
Przekład: Anna Gralak
Wydawnictwo: Otwarto 2017
Gatunek: romans
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)