Co nieco o książkach, czyli Magazyn Książki po raz drugi

Agora

Książki. Magazyn do czytania już po raz drugi goszczą w Lustrze. Jeśli poprzednim tekstem nie przekonałam Was, że warto o książkach czytać, to być może tym razem się uda? 


Wrześniowe książki ciągle jeszcze znajdziecie w najlepszych kioskach i salonach prasowych. W numerze między innymi najważniejsze premiery kwartału, przepis na to jak napisać powieść, tekst o tym, jaki wpływ ma literatura sensacyjna na... politykę, a także mnóstwo premier z górnej półki.

fińska szkoła


Waszej uwadze polecam szczególnie dwa teksty: felieton Justyny Sucheckiej i Natalii Szostak o tym, że hygge to już przeszłość, teraz czas na koulu (s. 89). Przy czym nie jest to kolejny sposób na życie, a filozofia... szkolnictwa. W fińskiej szkole (bo to ona jest źródłem nowego modnego pojęcia koulu) tworzona jest serdeczna, niemal rodzinna atmosfera, a uczniowie zamiast stresu odczuwają głód wiedzy i odkrywają w sobie pasję nauki. Brzmi świetnie prawda? Jak się okazuje, taki model szkoły można wprowadzić również w Polsce (autorki znalazły przykład). Wystarczy tylko chcieć.

Magazyn do czytania. Książki


Drugi ciekawy test, to Świńska wyobraźnia (s. 18). Marek Bieńczyk pisze w nim o tym, po co ludziom porno, nie w kontekście miałkich scenek zawartych w popularnych erotykach, ale w literaturze ambitnej. Przekonuje, że napisanie dobrej i mocnej sceny miłosnej jest poniekąd miarą sprawności zawodowej. 

wywiad w Książkach

I na koniec polecam Waszej uwadze wywiad z Anną Szafrańską, autorką Dziewczyny ze złotej klatki (s. 81). Powieść ta została objęta naszym patronatem, a premiera już 25 października. Ani gratulujemy wywiadu na łamach Książek!


Szczegóły
Wydawnictwo: Agora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)