Nie widując gwiazd – Agata Piechota. Przedpremierowo


Jest poniedziałek (...). Zaspane słońce nieśmiało rzuca na ziemię różowawą poświatę. Lekki wiaterek orzeźwia mnie, karmiąc niespodziewaną porcją energii. Przez noc nad miastem szalała burza, więc większość mieszkańców wciąż siedzi w przytulnych domach, nie wychylając nosa na zewnątrz. Idę, a stukot moich obcasów, nie znalazłszy konkurencji, niesie się echem po całym osiedlu*. Przyznaj się, czy właśnie tak zaczęłaś dzień? Jesteś otwartą, zdystansowaną, pewną siebie i swojej wartości kobietą, przed którą świat stoi otworem? A może tylko tak ci się wydaje i każdego dnia wkładasz dopasowaną, starannie wybraną maskę? 

"Wybiegam z budynku i szybko reguluję rachunek, wręczając taksówkarzowi dwie dychy napiwku. Nie patrzę mu w oczy, by nie dostrzec w nich cichej satysfakcji. Jest tak, jak przypuszczał – wróciłam sama. Może po prostu wyglądam jak osoba, na którą nikt nie czeka?"
Wreszcie doczekałam się polskiej książki przeznaczonej dla dorosłych czytelniczek, niekoniecznie pragnących czytać romantyczne historie o księciu na białym koniu i z bohaterką, z którą szalenie łatwo się identyfikować (co nie znaczy, że jest to bezbolesny proces). Zarys fabuły, który zaraz przeczytasz nie brzmi może odkrywczo, ale za to powieść ma dwie ogromne zalety, które wręcz zmuszają do lektury.

Dwudziestosiedmioletnia  Jagoda prowadzi dość typowe życie singielki  po nieudanym związku. Czasem topi w alkoholu swoją przeszłość, a może znieczula odbiór rzeczywistości? Nie liczy na kolejne długofalowe relacje z mężczyznami. Nie potrzebuje ramienia, którego wzorem koleżanek powinna się uwiesić, a potencjalnych adoratorów równa z ziemią za pomocą ciętych ripost. W chwilach zwątpienia zawsze może liczyć na złośliwą i szczerą do bólu przyjaciółkę, a w dni powszednie wylewa siódme poty pracując w korpo... Czujesz już nić porozumienia? Jeśli tak, koniecznie sięgnij po Nie widując gwiazd. Wbrew pozorom to nie tylko idealna lektura na wakacje, ale też opowieść o tym jak żyć, by wreszcie zobaczyć tytułowe gwiazdy.

Agata Piechota debiutuje książką, która idealnie sprawdzi się w wakacyjnych klimatach. Niezwykle łatwo wyobrazić sobie opisywane sceny, zwłaszcza po powrocie z imprezy w zatłoczonym klubie, pełnym anonimowych ciał, kolorowych drinków i ludzi poubieranych w maski pozorów. Młoda autorka wnikliwie i z wdziękiem opisuje rzeczywistość współczesnych trzydziestolatków, pokazuje kolorowy ale i skomplikowany świat ułudy w jakim żyją. Podkreśla kłopoty z podejmowaniem decyzji, burze namiętności i fałszywość relacji. W książce, poza motywem skomplikowanych relacji z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami, obecny jest doskonale zarysowany wątek romantyczny    nieoczywisty i niepokojący.  Finał powieści natomiast pozostawia czytelnika z milionem pytań o istotę miłości i bliskości, co jest pierwszą z obiecanych zalet.

"John Mayer z optymizmem w głosie wyśpiewuje swoje nadzieje związane z mającą nadejść w przyszłości przemianą świata na lepsze. Chętnie bym mu zawtórowała, gdyby nie fakt, że już dawno pozbyłam się złudzeń. To nie świat powinien się zmienić, ale ludzie. Czuję się potwornie."

Drugą zaletą natomiast jest styl autorki, zaskakująco wyrazisty jak na początki pisarskiej. Ciekawy, plastyczny i delikatny, a jednocześnie różniący się od modnego ostatnio pisania o wszystkim wprost. Agata Piechota bez wątpienia potrafi malować słowami subtelne obrazy, ale gdy trzeba umie też rozbawić i zaskoczyć wnikliwymi spostrzeżeniami. Słodko-gorzka opowieść o losach Jagody nie ma w sobie nic z klasycznego romansu, a bohaterowie to postaci z krwi i kości. Niosą z sobą bogaty, ale wiarygodny bagaż doświadczeń. Miotają się usiłując podejmować słuszne decyzje, odczuwają strach i niepewność, oraz poszukują swojej tożsamości, z różnym skutkiem. Powieść zaspokoi gusta wymagających czytelniczek, dla których wzdychanie w świetle księżyca to zdecydowanie za mało, ale jednak lubią romantycznie "inne" historie.

Czy Jagoda w końcu zobaczy gwiazdy? I czy będą to prawdziwe wrażenia, czy tylko kalka jej oczekiwań? Ja już wiem, teraz kolej na Ciebie. Nie rozczarujesz się.


Szczegóły
Tytuł: Nie widując gwiazd
Autor: Agata Piechota
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: obyczajowa
Premiera: 31 lipca 2017 


* fragment powieści Nie widując gwiazd, Agata Piechota
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)