O wiele więcej – Kim Holden. Ta od Promyczka.


Poznaliście już moją miłość do Promyczka? Teraz poznacie jeszcze większą do Kim Holden, która pisze tak cudownie idealne historie, że nie sposób ich zapomnieć, tworzy doskonałe postaci i gmera w duszy, pokazując scenariusze o jakich nam się nie śniło. Zróbcie sobie dobrze i przeczytajcie tę książkę. 


O wiele więcej niż romans
O wiele więcej niż opowieść o potłuczonych duszach
O wiele więcej niż historia o chorobie
O wiele więcej niż wszystko, co dotąd odnalazłam w New Adult i powieści obyczajowej dla dorosłych.

Co w fabule piszczy?

Wydawnictwo Filia pokusiło się o enigmatyczny, oryginalny opis stworzony przez autorkę. Poniższe słowa mógłby wypowiedzieć jeden z bohaterów książki, Seamus:

Miłość to dziwna sprawa. Pojawia się znikąd. Nie ma w niej logiki. Nie da się jej zmierzyć.
To mieszanka uczuć i pasji – połączenie niebezpieczne, podsycające miłość... ale również nienawiść.
Poznałem obydwa te uczucia i jestem w nich ekspertem.
Zakochałem się w Mirandzie ślepo i bezgranicznie. Wyidealizowałem sobie jej obraz.
Jednak marzenia są niczym dym.
Unoszą się nad nami, nieuchwytne, aż w końcu wydaje nam się, że ich pragniemy. I potrzebujemy.
Taka była również Miranda. Ulotna niczym dym.
Myślałem, że jej pragnę. Sądziłem, że jej potrzebuję.
W końcu jednak dopadła mnie szara rzeczywistość.
Wypatroszyła mnie ze złudzeń niczym okrutny drapieżnik.
Rzeczywistość bywa podła.
Tak jak Miranda.
A ja potrafię być czasem strasznym głupcem... Który mimo wszystko nadal wierzy.
W marzenia.
W ludzi.
I w miłość.

O wiele więcej to samodzielna, skończona historia, niezwiązana z innymi cyklami autorki. Co za tym idzie sięgając po nią, możecie się spodziewać morza emocji i rozmaitych wrażeń, a ze swojej strony gwarantuję, że opowieść ta nie zostawi na Was suchej nitki. Jest brutalna. Emocjonalna. Naładowana erotyzmem, wykorzystywanym jako broń. Smutna i przygnębiająca, ale też budująca i porażająco piękna. Pokazuje różnobarwne oblicza miłości romantycznej, przyjacielskiej, matczynej i co ciekawe – ojcowskiej. Wychodzi poza ramy klasycznego New Adult i zbliża się w kierunku trudnej powieści obyczajowej, a przy tym niesie z sobą garść uniwersalnych refleksji.

Seamus – postać ojca w wykonaniu Kim Holdem to mistrzostwo świata. Bohater swoim postępowaniem i niezłomnością rozrywa serce czytelnika na drobniutkie kawałeczki, poraża dobrocią i budzi nie tylko ogromne współczucie ale też podziw. Zresztą nie tylko on, również Faith i Hope sprawiają, że serce na moment gubi rytm, a finał ich historii zwala z nóg i pozwala zastanowić się nad istotą człowieczeństwa. 

Wisienką na torcie pozostaje Miranda – totalna, absolutna zdzira, której motywów zachowania nie sposób zrozumieć. Nie wiem czy jej ostateczny obraz wykreowany przez Holden był zamierzony, czy wyszło to autorce przypadkiem, ale jedno jest pewne – to jeden z najlepszych czarnych charakterów w literaturze popularnej. 

Chcecie wiedzieć o czym jest książka? W skrócie: Seamus i Miranda mają troje dzieci. On zrobi dla nich wszystko, a ona zrobi wszystko dla... siebie. Gdy mężczyzna podupada na zdrowiu, kobieta chce odebrać mu dzieci i wplątać wszystkich w swoją perfidną grę, której celu nawet nie podejrzewacie. Natomiast na drodze Seamusa stają Hope i Faith (przetłumaczcie sobie ich imiona, a zrozumiecie symbolikę) i zaczyna się inteligentna i bezpardonowa rozgrywka, w której stawką jest o wiele więcej niż miłość.

Miłość – najważniejsza i najbardziej dramatyczna bohaterka powieści pokazuje setki barw i zmusza czytelnika do refleksji nad tym, jakie są granice okazywania uczuć. Autorka pokazuje miłość jako broń w walce przeciwko złu tego świata, a także udowadnia jej wpływ na leczenie ludzkiej duszy. Wyjaśnia motywacje, przyczyny i skutki jej okazywania, a także odpowiada na pytanie, dlaczego uczucie tak łatwo ją  zniszczyć. 

O wiele więcej to opowieść o ludzkiej odporności, niezłomności i sile miłości, a także o nadziei, która ma dar dawania nowego początku. Pod warunkiem, że nigdy się nie poddamy. I za tę lekcję dziękuję Kim Holden, a Wam radzę – przeczytajcie.Szczegóły
Tytuł: O wiele więcej
Autor: Kim Holden
Przekład: Katarzyna Agnieszka Dyrek
Wydawnictwo: Filia 2017

Ocena
💓💓💓💓💓💓💓💓💙💙treść
💓💓💓💓💓💓💓💓💙💙styl
💓💓💓💓💓💓💓💓💓💙okładkaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)