Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu – Joanna Jax. Tom I nowej sagi.


Sięgając po książkę Joanny Jax mam pewność, że nuda mi nie grozi. W każdej z poprzednich powieści udowodniła, że potrafi bez końca plątać wątki i pisać o ludzkich przywarach w niezwykle wiarygodny sposób. A do tego zgrabnie wplata swoją opowieść w realia historyczne. Czy wielbiciel sag rodzinnych może chcieć czegoś więcej?

Co w fabule piszczy?

Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia. Bracia muszą zmierzyć się z rzeczywistością, wzajemną niechęcią i trudną historią swojego kraju. Na drodze Juliana i Emila stanie także miłość i namiętność. Czy uczucie pozwoli zapomnieć o zadrze w sercu i zemście, czy wyzwoli kolejne demony?

Joanna Jax postawiła przed sobą niezwykle trudne zadanie, cykl powieściowy ma bowiem zawierać sześć tomów, dokładnie opisujących skomplikowane losy kilku rodzin. Jednak jestem spokojna o to, że ta trudna sztuka się uda. Po lekturze odniosłam wrażenie, że pisarka nie tylko ma głowę pełną pomysłów, żyje losem swoich postaci, ale też wnikliwie obserwuje otaczające ją społeczeństwo i potrafi precyzyjnie wytknąć ludzkie przywary.

To dlatego Narodziny gniewu wciągają niczym najlepszy serial, a jednocześnie ma się poczucie realizmu tej opowieści. Bohaterowie irytują i nie budzą zbyt wielkiej sympatii, ponieważ ich postępowanie za bardzo przypomina to, które widzimy na co dzień. Knują, intrygują, mają problem z dokonywaniem słusznych wyborów i kierują się mało szlachetnymi pobudkami, a jednocześnie zmierzają do tego, by w jakiś sposób osiągnąć szczęście.

Joanna Jax pisze w charakterystyczny sposób, nie zalewa czytelnika emocjami i banalnym romantyzmem. Opisuje relacje między bohaterami w suchy i dosadny sposób, ukazując w pełnym świetle obłudę i żądzę zemsty za wszelką cenę. O dziwo, realizm ten wychodzi powieści na dobre, a z postaciami dość łatwo się zżyć. Myślę, że nie będzie to bez znaczenia, biorąc pod uwagę ilość planowanych tomów.

Na uwagę zasługuje również tło społeczno-obyczajowe Polski pisanej w powieści. Autorka skupia się na detalach, pisze o światku artystycznym, sposobach na zdobycie sławy (wcale nie tak odmiennych od dzisiejszych), ówczesnych celebrytkach i prostytutkach w przebraniach "artystek". Wprost pisze o drobnych złodziejaszkach, bogatych i rozpuszczonych bogaczach czy komunistach oraz subtelnie wplata wątki polityczne. To wszystko sprawia, że powieśc jest pełna, interesująca i zapewnia drobną, ale zapadajacą w pamięć lekcję historii.

Autorka porusza w powieści wiele trudnych tematów: niespełnione pragnienie miłości, dążenie do zemsty na potomkach wrogów czy chciwość wynikająca z biedy. Opisuje dzieje kilku postaci, więc bądźcie gotowi na przeskakiwanie między poszczególnymi wątkami, jednak dzięki zachowaniu chronologii, nie ma obaw, że pogubicie się w treści. Książka przypadnie do gustu wielbicielom wielowątkowych lektur, mocno osadzonych w historii. Co ważne, wątki wojenne nie dominują w powieści, tłem jest raczej przemiana społeczeństwa i różnice międzyklasowe. Jeśli autorka utrzyma poziom w kolejnych tomach, Zemsta i przebaczenie może się okazać jedną z najlepszych historycznych sag na rynku. Gorąco polecam.

Szczegóły
Tytuł: Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu T I
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf 2016

Ocena
Treść: bardzo dobra, 7/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: dobra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)