Obsesja – Jennifer L. Armentrout. Wszyscy źli kosmici.Seria Lux zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i sprawiła, że odpłynęłam do świata fantazji, pełnego kosmitów, intryg i paranormalnej miłości. Czytając o losach Katy i Deamona pomyślałam sobie, że fajnie byłoby poznać nieco bardziej pikantną wersję tej historii. Taką, którą z powodzeniem mogłyby czytać pełnoletnie czytelniczki. I oto jest, spin-of serii Lux – Obsesja.

Co w fabule piszczy?

Kosmici dzielą się na dwe kategowie: Luksjan, czyli tych "dobrych", uroczych, perfekcyjnie zbudowanych i walczących o dobro, oraz Arumian, którzy są chodzącą arogancją i pulsują mrokiem.

Hunter to bezwzględny zabójca, Arumianin – apodyktyczny, silny i bezwzględny, ale jednocześnie wyznający twarde zasady. Nie ufa ślepo systemowi i choć jest po części pionkiem Departamentu Obrony, nie poddaje sie i stara się zachować autonomię.
Serena Cross widziała śmierć swojej przyjaciółki, którą w brutalny sposób zamordował... świecący człowiek. Policja nie traktuje poważnie zeznań dziewczyny, która twierdzi, że weszła w posiadanie informacji o tajemniczym Projekcie Orzeł (czyli po prostu o planie inwazji Luksjan). W sprawę zamieszany jest senator i cały rząd. Od tej pory zaczyna się polowanie na Serenę, a Hunter musi ją chronić, co oczywiście napawa go odrazą.
Z biegiem czasu nasi bohaterowie zaczynają odczuwać wzajemne przyciąganie, wszak w żyłach obojga buzuje krew i nie jest to bynajmniej spowodowane niewinnym patrzeniem sobie w oczy. Hunter doprowadza Serenę niemal do śmierci i/lub erotycznej ekstazy, co dla obojga jest sporym zaskoczeniem. Czy Arumianin złamie swe zasady i zakocha się w człowieku? Czy Serena będzie z nim bezpieczna? Przekonajcie się.

Kto powinien czytać Obsesję i kiedy to zrobić?

Obsesja idealnie wypełnia lukę w historii Arumian i Luksjan i idealnie trafi w gust tych, którzy marzą o bardziej niegrzecznej wersji ulubionego cyklu, a delikatnie "mizianie" Katy i Deamona pozostawiło w nich głód silniejszych przeżyć. 
Po książkę mogą sięgnąc wszyscy ci, którym nie przeszkadza schematyczność fabuły, ponieważ uwielbiają styl Jennifer L. Armentrout oraz opowieści o kosmitach.
Na jednym z blogów* przeczytałam, że Obsesję powinno się czytać po poznaniu czwartego tomu serii Lux, a przed sięgnięciem po tom piąty. I jest to bardzo dobra rada, ponieważ historia Sereny i Huntera zawiera potężne spojlery, więc czytając zachowujcie kolejność. 

Czytać, czy nie czytać? Oto jest pytanie.

Obsesja jest przemyślana, ale nie przekombinowana, wszystkie wydarzenia są spójne i logiczne, a akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony. Nie przeszkadzają nawet momenty, gdy wiemy co będzie dalej :) Na uwagę zasługuje bardzo dobre tłumaczenie i oczywiście styl autorki, odważny, pełen humoru, a jednocześnie lekki i nieskomplikowany.

Powieść usatysfakcjonuje dorosłe wielbicielki gatunku, ze względu na mnogość odważnych scen erotycznych i wyraźnie zarysowane napięcie między bohaterami. Całość uzupełnia obecność pełnokrwistego bohatera (który podbija czytelnicze serce jako uosobienie złego chłopca o dobrym sercu) i odważna, choć irytująca bohaterka (jako klasyczny przykład damy w opałach, skazanej na towarzystwo swego obrońcy).

Fabuła opiera się na sensacyjnej zagadce i wewnętrznej przemianie bohatera, a to wszystko okraszone zostało dobrym romansem, pełnym namiętności i uniesień rodem z filmu o superbohaterach. Całość można dosłownie pochłonać, podczas jednego dłuższego popołudnia (tak działa treść z przewagą dialogów). Serdecznie polecam.

Książka w punktach

Zalety

- wartka, dynamiczna akcja
- dobrze przemyślana, w miarę zaskakująca intryga
- sporo erotyki, wyraźne napięcie miedzy bohaterami
- spektakularne sceny walki
- intrygująco nakreśleni bohaterowie
- interesujące postaci drugoplanowe, które dodają smaczku i realizmu
- potencjał twórczy (wydarzenia mogą być kontynuowane w kolejnych tomach)
- bardzo dobre tłumaczenie

Wady

- nieco schematyczna miłość (filmowy romans opierający się na schemacie: ona zagubiona, on zły ale opiekuńczy, wszyscy wiemy jak to się skończy, ale z wypiekami śledzimy akcję :))
- słabo rozbudowane tło powieści, brak plastycznych opisów i charakterystyki kosmitów (ktoś, kto nie czytał serii Lux może mieć problem z wczuciem się w klimat, jednak właściwa kolejność lektury eliminuje tę wadę)

Szczegóły
Tytuł: Obsesja
Autor: Jeniffer L. Armentrout
Przekład: Sylwia Chojnacka
Wydawnictwo: Filia 2016
Cena na nieprzeczytane.pl: 24,82 zł

Ocena
Treść: dobra
Styl: bardzo dobry
Okładka: bardzo dobra

Za egzemplarz powieści dziękuję* Zaczytana Dolina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)