Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett. Wydanie ilustrowane.


Dziecięca wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Magiczne miejsca, wróżki, krasnoludki i wymyśleni przyjaciele są ważnym elementem rozwoju dziecka, a jeśli w dodatku tajemniczymi odkryciami można się z kimś podzielić, wszystko nabiera magii. Popularność Tajemniczego ogrodu z pewnością wzięła się stąd, że mimo nieskomplikowanej historii, zawiera w sobie marzenie każdego z nas – by znaleźć klucz do tajemniczej bramy, za którą czeka inny świat.


Zarys fabuły

Gdy dziewięcioletnia Mary Lennox trafia do ponurej posiadłości swego wuja, Archibalda Cravena, nawet nie przypuszcza, że za murami smutnego domu, pełnego pokoi i dziwnych odgłosów czeka na nią największa przygoda życia. Maleńki ptaszek wskazuje jej drogę do miejsca magicznego i jednocześnie skrywającego mroczną tajemnicę, która spowodowała, że mieszkańcy posiadłości zamknęli nie tylko ogród, ale i swe emocje przed światem i wyrzucili klucz. Czy dziewczynka odkryje tajemnice i uratuje kilka istnień? Przekonajcie się.


Dlaczego warto przeczytać?

Zarośnięty i otoczony kamiennym murem ogród, który znajdował się w pobliżu posiadłosci Frances Burnett zainspirował ją do stworzenia powieści od lat zdobywającej serca czytelników. To nie tylko opowieść o chorym, zamkniętym w domu chłopcu, ale też o dojrzewaniu bohaterów, ich drobnych troskach, tolerancji, miłości do natury i oczywiście o wielkiej przyjaźni, która choć rodzi się w bólach, potrafi przenosić góry. 

Doskonale wykreowani bohaterowie są dziećmy, ale obrazują cechy dorosłych – krnąbrny charakter, pycha, brak szacunku dla starszych i poszanowania otaczającego świata, to tylko niektóre negatywne cechy, które mali bohaterowie muszą okiełznać. Mary, wychowana w bogatej rodzinie i Collin, który bez cienia wstydu rozkazywał otaczającym go ludziom (w końcu jako "umierający" myślał, że miał prawo) powoli uczą się zasad współżycia społecznego oraz poznają piękno natury i w efekcie budują między sobą silną więź. Obserwowani ich relacji oraz kolejnych przygód sprawia niemałą przyjemność, ale też skłania do refleksji i niesamowicie wzrusza. 


Zalety dydaktyczne

Opowieść o Mary, Colinie i ich dojrzewaniu bez wątpienia warto przeczytać i zapoznać z nią dzieci. Powieść uwrażliwia na otaczający świat, uczy pokory i pokazuje, czym jest dobro, przyjaźń i miłość, ale też uczy wybaczania samemu sobie. Zaznajamia z prawami natury, kreuje pozytywne wzorce zachowania oraz rozbudza wyobraźnię. Piękny język powieści i łatwa w odbiorze treść sprawiają, ze lektura nie tylko jest przyjemnością, ale też wartościowym doświadczeniem dla dzieci, a dla rodziców stanowi wzruszającą podróż w przeszłość. Na deser polecam obejrzenie ekranizacji. Moją ulubioną jest ta z 1993 roku, w reżyserii Agnieszki Holland. Pozwolicie się oczarować?


Kilka słów o wydaniu

O własnym egzemplarzu tej cudownej opowieści marzyłam od dzieciństwa, jednak każde kolejne wydanie miało dla mnie jakieś wady. Dopiero teraz, po ponad dwudziestu latach od pierwszej lektury znalazłam wydanie idealne. Twarda oprawa z obwolutą (ilustracja pod nią jest taka sama jak na zewnątrz), świetnej jakości gruby papier bez irytującego połysku i czytelny, dość duży druk czynią z tej publikacji istną perełkę. Jak widzicie na poniższym zdjęciu książka jest po brzegi wypełniona ilustracjami, które znajdują się niemal na każdej stronie. Przypuszczam jednak, że kreska Ingi Moore przypadnie do gustu raczej starszym czytelnikom. Rysunki mają w sobie pewną nostalgię i klimat dawnych książek dla dzieci. Całości dopełnia tasiemka do zaznaczania czytanych stron, przemyślany rozkład tekstu (treść na poszczególnych stronach obrazują odpowiednie ilustracje).


Podsumowując: jeśli jeszcze nie znacie Tajemniczego ogrodu, lub tak jak ja marzycie o egzemplarzu idealnym, polecam Wam najnowsze wydanie Zysku i Ski – będzie to dobra inwestycja na lata. W końcu nie bez powodu z tej historii zakochują się kolejne pokolenia czyteników i to już od ponad stu lat (powieść powstała w 1911 roku). Nie mogę się doczekać momentu, gdy zaproszę do Tajemniczego ogrodu moją córkę i mam nadzieję, że pokocha go równie mocno jak ja. Gorąco polecam.


Szczegóły
Tytuł: Tajemniczy ogród
Autor: Frances Hodgson Burnett
Przekład: Jadwiga Włodarkiewiczowa
Ilustracje: Inga Moore
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 2015
Oprawa: twarda z obwolutą
:
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwo Zysk i S-ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)