Anna May – Agnieszka Opolska. Gdy moralność mówi szeptem...


Książka Agnieszki Opolskiej wygrała konkurs Literacki Debiut Roku i słusznie. Jest doskonała i zadowoli zarówno wielbicieli  New Adult, jak i klasycznych powieści obyczajowych z rodzinną tajemnicą w tle. W zasadzie na tym mogłabym zakończyć, ale chyba chcecie wiedzieć, co mnie zachwyciło?

Anna May w "poprzednim życiu" była modelką. Uciekła ze świata wielkiej mody, toksycznych mężczyzn i niebezpiecznych pokus do Polski, by na jednej z krakowskich uczelni studiować historię sztuki. Mieszka z ekscentrycznym przyjacielem gejem, walczy z koszmarami przeszłości, rozpamiętuje swe relacje z despotyczną matką, a przeszłość zamyka na klucz w szufladach podświadomości. Rowerem przemierza krakowskie uliczki, a świat sztuki jest jej bliski niczym druga skóra. O mężczyznach nie myśli, jest zdania, że związki potrafią jedynie ranić. Do czasu... Przytłoczona kłopotami finansowymi postanawia przyjąć nietypowe zlecenie. Zgadza się pozować tajemniczemu malarzowi, Adamowi Northonowi, którego projekt zakłada serię odważnych obrazów. Czy Anna ulegnie artyście i spełni jego mroczne wizje? 
W jej życiu pojawi się nie tylko intrygujący Adam, ale też kilku innych mężczyzn, krwiożercza przyjaciółka, pewien kardiolog, grupa strażaków i szalona kobieta, a sama Anna zostanie wplatana w niebezpięczną grę... Zapraszam do świata wysublimowanej sztuki, wielkiej namiętności i bolesnych tajemnic. Nie będziecie się nudzić. 

Splątane losy Anny May angażują uwagę od pierwszych stron, a całość okazuje się wielowątkową powieścią o życiu, a nie, jak przypuszczałam, banalnym romansem. Agnieszka Opolska zaskoczyła mnie ilością wątków, wartko płynącą akcją, sprawnie nakreśloną, rodzinną tajemnicą i doskonałym warsztatem, tak nietypowym u debiutantki. Wygrana w konkursie na Literacki Debiut Roku nie była przypadkowa, autorka zasłużyła w pełni na zwycięstwo.

Książka Anna May stanowi swoisty miks gatunków, łącząc wiarygodną historię obyczajową, z subtelnym, artystycznie nakreślonym romansem, odrobiną sensacji i szczyptą powieści psychologicznej. Na uwagę zasługują fantastycznie wykreowani bohaterowie, których nie sposób zapomnieć, a nietypowe połączenie charakterów postaci sprawia, że powieść nabiera wiarygodności. Przekonał mnie zarówno homoseksualny Lukas, wplątany w kontrowersyjny związek, jak i toksyczna Ida, którą miała ochotę strącić ze schodów. Kibicowałam wykładowcy Kubie, by potem go znienawidzić i od początku pokochałam Adama (chyba mam słabość do krnąbrnych artystów...). Najbardziej jednak polubiłam Annę. Mimo jej skomplikowanej osobowości, skłonności do przesady i talentu do pakowania się w kłopoty. Chwiejność charakteru bohaterki i intrygująco utkana tajemnica z przeszłości sprawiły, że postać ta niemal do końca jest nieprzewidywalna, a odkrywania prawdy i zagłębiania się w bolesne losy panny May nie można przerwać.

Powieść wciąga od pierwszych stron, kusi nieco psychodeliczną atmosferą artystycznego Krakowa i wzbudza ogrom emocji, bezlitośnie targając nerwami czytelnika. Czego chcieć więcej? Agnieszka Opolska jest debiutantką z ogromnym potencjałem i wierzę, że każda jej kolejna książka będzie niesamowitym literackim doświadczeniem. Autorka mimo młodego wieku posiada wyjątkowy talent do snucia wciągającej opowieści, niemal bez wysiłku. Charakterystyczny pazur, lekkość przekazywania treści, dbałość o szczegóły i dopracowana fabuła z idealnie zazębiającymi się wątkami to cechy wyraźnie ukształtowanego stylu. W powieści tak naprawdę zabrakło mi tylko rozwinięcia zakończenia, pewne wątki zamknięto w dwóch zdaniach, ale wierzę, że był to zabieg celowy, pozostawiający furtkę dla kolejnej części.

Podsumowując: Anna May to wyjątkowo udany debiut, którego nie sposób zapomnieć. Intryguje złożonością rodzinnych tajemnic, kusi wyważonym i nieoczywistym romansem, przeczy wszelkim schematom i otacza czytelnika aurą artystycznych doznań. Wprawnie kreśli obraz środowiska sztuki wszelakiej, udowadnia siłę przyjaźni i obnaża ludzki pęd do samorealizacji. O kontrowersjach mówi z wdziękiem i bez zadęcia oraz skłania do refleksji nad istotą wybaczenia. Gorąco polecam.

Szczegóły
Tytuł: Anna May
Autor: Agnieszka Opolska
Wydawnictwo: Novae Res 2015

Ocena
Treść: 5+/6
Styl: 5+/6
Okładka: 4+/6

Za egzemplarz powieści serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)