What if? A co gdyby? – Randall Munroe. Przedpremierowo


Niedawno trafił w moje ręce jeden z ostatnich światowych fenomenów czytelniczych. Lista miejsc gdzie pisano, mówiono i dyskutowano o What if? Randalla Munroe jest imponująca, ale czy medialny szum nie wybuchł jedynie na pokaz? Otóż moi drodzy, z pewnością nie :) What if? stało się moją ulubioną pozycja popularnonaukową!

Światowe media, takie jak Wall Street Journal czy Rolling Stone uznały książkę Munroe za jedną z najlepszych pozycji non-fiction. W ciągu dwudziestu czterech godzin od premiery publikacja osiągnęła status bestsellera na Amazonie, a ksiażkę pokochali nie tylko zwyczajni ludzie ale też... Bill Gates. Jesteście pod wrażeniem? 

Polska premiera książki What if? będzie miała miejsce już jutro, 7 października 2015 roku, a jej wydania podjęło się wydawnictwo Czarna Owca. Czy to była dobra decyzja? Z pewnością tak. Na polskim rynku brakuje pozycji popularnonaukowych, po które z przyjemnością sięgnie zwyczajny czytelnik. Istniejące książki są zazwyczaj zbyt trudne w odbiorze dla przeciętnego zjadacza chleba, rażą niezrozumiałym słownictwem, czy też zwyczajnie nużą osoby niezwiązane z nauką. Tymczasem Randall Munroe postanowił zażartować sobie z nauki i stworzył książkę stanowiącą zbiór naukowych odpowiedzi na zakręcone, dziwne i zaskakujące pytania typu: co by się stało, gdyby nagle zatrzymała się Ziemia? albo Czy gdyby moja drukarka mogła drukować pieniądze, miałoby to duży wpływ na światową gospodarkę? Jak widzicie, pytania te są czysto hipotetyczne, ale czy nie zastanawialiście się kiedyś nad całkiem absurdalnymi sprawami?What if? A co gdyby? to pozycja ciekawa, nietypowa i zabawna, a wiedza w niej przekazywana trafi do najbardziej opornych umysłów. Co prawda zrozumienie niektórych zagadnień wymaga elementarnej wiedzy z zakresu matematyki, czy fizyki, ale wierzę, że większość czytelników nie będzie miało problemów ze zrozumieniem treści (zawsze można sięgnąć do nieograniczonej skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet). Do trudniejszych zagadnień autor podaje bibliografię (niestety głównie angielskojęzyczne publikacje). Odpowiedzi na wszelkie pytania zawierają naukową, choć często bezużyteczną wiedzę, uzupełnioną w komiksowe wyjaśnienia. Autor szczegółowo analizuje najróżniejsze zjawiska i stara się udzielić jak najpełniejszych odpowiedzi. Kto wie, może dzięki lekturze niektórzy z Was odkryją w sobie żyłkę naukowca? Jestem przekonana, że pozycja ta znajdzie zwolenników w każdym domu, a patykowate ludziki wytłumaczą skomplikowane zagadnienia z humorem i w zapadający w pamięć sposób. Jeśli będziecie wczytywać się bardzo wnikliwie, na stronach spotkacie też miłych gości, jak choćby Yodę, czy ulubieńca dzieci jakim jest Furby.Największą siłą publikacji jest jej uniwersalność, każdy bez względu na wiek, może znaleźć w niej interesujące zagadnienia. Munroe analizuje ludzkie DNA z taką samą pasją, jak zastanawia się jakie byłyby skutki połknięcia zarażonego boreliozą kleszcza, wnikliwie rozrysowuje układ okresowy pierwiastków, a na kolejnej stronie rozśmiesza komiksem ze spadającym z komody kotem...

What if? bawi i uczy w dość nietypowy sposób i zaskakuje lekkością przekazu, motywuje do zastanawiania się nad absurdalnymi kwestiami, a tym samym... poszerza horyzonty. Niezwykle trudno mi skategoryzować tę pozycję, z jednej strony zawarta w niej wiedza jest dość bezużyteczna (no chyba, że zaatakuje nas Zombie), a z drugiej strony to świetny wstęp do zainteresowania się nauką. Osobiście zazdroszczę autorowi tak rozległej wiedzy i z niekłamanym zachwytem pochłaniałam kolejne strony, na przemian kręcąc głową z niedowierzaniem i wybuchając śmiechem.Randall Munroe jest byłym naukowcem NASA (gdzie tworzył roboty), który porzucił ciepłą posadkę na rzecz... rysowania komiksów. Na świecie stał się legendą Internetu, to on stworzył komiks internetowy – XKCD (xkcd.com), jednak w Polsce niewiele wiemy na jego temat. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zajrzyjcie na stronę autora i wysłuchajcie Ted Talku ted.com/talks/randall_munroe_comics_that_ask_what_if a potem koniecznie kupcie What if?.
Zróbcie prezent sobie albo komuś bliskiemu, zwłaszcza jeśli nauka na wesoło jest czymś, co uwielbiacie.  Może się zdarzyć, że jeden egzemplarz to za mało ;)

Książkę polecam każdemu, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy zainteresowania. Stanowi skarbnicę wiedzy (choć czasem absurdalnej), przemyca informacje z dziedziny fizyki, matematyki, astronomii, genetyki i wielu innych dziedzin. Bawi ucząc i uczy bawiąc, a przy tym jest napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, pozbawionym naukowego bełkotu. To nie jest pozycja, którą wykorzystacie na studiach, ale pozwoli Wam zabłysnąć w towarzystwie i konstruktywnie wypełni czas.

Szczegóły
Tytuł: What if? A co gdyby?
Autor: Randall Munroe
Przekład: Sławomir Paruszewski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 7 października 2015

Ocena
Treść: 5/6
Styl: 5/6
Okładka: 4/6

Za egzemplarz recenzencki dziekuję Wydawnictwu Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)