Ciemność przed świtem – J.A. London. Seria, której pewnie i tak nikt do końca nie wyda...

Jeśli nie przejadł Ci się temat wampirów, to ta książka jest dla Ciebie. Okładka przyciągnęła mój wzrok i tym razem nie zawiodła oczekiwań. Powieść bardzo przypomina mi klimatem Igrzyska śmierci Collins i serię Ever pani Noel.
Minus jest taki, że książka została wydana przez wydawnictwo Amber w maju 2012, a o kolejnych częściach cicho sza, więc pewnie nie doczekamy się kontyuacji, a szkoda. Pozostaje jedynie czytaie w oryginale (co serdecznie polecam) lub czekanie na fanowskie tłumaczenia.

Troszkę o treści: akcja rozgrywa się w amerykańskim Denver, aczkolwiek oddzielonym murem od świata wampirów. Po wielkiej wojnie ludzi  z krwiopijcami nastąpiło porozumienie Wamp-Lu, na mocy którego oba gatunki żyją we względnym spokoju. Ludzie mają specjalną wysłanniczkę, która negocjuje z wampirami elementy współpracy, typu dostawy krwi, zasady napadania na ludzi itp...

Dawn jest klasyczną nastolatką, zakochaną w Michaelu i prowadzi na pozór normalne życie (choć z racji pełnienia funkcji wysłanniczki nie jest zbyt lubiana). Razem ze swoją przyjaciółką zachowują się jak zwyczajne , choć średnio rozgarnięte nastolatki. Wpadają w tarapaty, z których wyciąga je tajemniczy i oczywiście magaprzystojny Victor - od tego momentu robi się ciekawie :)
Oceniając bohaterów, mogę powiedzieć, że nikt nie jest taki, jakim na początku się wydaje. Czy ktokolwiek jest po właściwej stronie? Sprawdźcie sami :)

Mroczne opisy, płynnie (choć wolno) rozwijająca się akcja, klimat grozy, stopniowanie napięcia - to wszystko składa się na obraz dobrej opowieści raczej skierowanej do młodszych czytelników, starsi będą rozczarowani płytkością relacji między bohaterami i zbyt młodzieżowym językiem. Za to zakończenie jest  zaskakujące, irytujące a jednocześnie bardzo udane. Na plus działa też brak łzawych, romantycznych scen – choć wątek romantyczny jak najbardziej  istnieje.

Ciemność przed świtem to pierwszy tom trylogii i bardzo żałuję, że nie znam angielskiego na tyle, by przeczytać pozostałe dwie części w oryginale. Data wydania polskiego jest nieznana (ja bynajmniej nie znalazłam na ten temat żadnej wiarygodnej informacji).

Szczegóły
Tytuł: Ciemność przed świtem
Seria: j.w.
Autor: J.A. London
Przekład: Ewa Ratajczyk
Wydawnictwo: Amber 2012

Ocena 4/6

1 komentarz:

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)