Ciemność przed świtem – J.A. London. Porzucona seria...


Jeśli nie przejadł Ci się temat wampirów, to ta książka jest dla Ciebie. Okładka przyciągnęła mój wzrok i tym razem nie zawiodła oczekiwań. Powieść bardzo przypomina mi klimatem Igrzyska śmierci Collins i serię Ever Alison Noel. Szkoda tylko, że po premierze pierwszego tomu w 2012 roku podjęto decyzję o zaprzestaniu wydawania dalszych części cyklu. A szkoda.

Co w fabule piszczy?
Akcja rozgrywa się w amerykańskim Denver, aczkolwiek oddzielonym murem od świata wampirów. Po wielkiej wojnie ludzi  z krwiopijcami nastąpiło porozumienie Wamp-Lu, na mocy którego oba gatunki żyją we względnym spokoju. Ludzie mają specjalną wysłanniczkę, która negocjuje z wampirami elementy współpracy, typu dostawy krwi, zasady napadania na ludzi itp...

Dawn jest klasyczną nastolatką, zakochaną w Michaelu i prowadzi na pozór normalne życie (choć z racji pełnienia funkcji wysłanniczki nie jest zbyt lubiana). Razem ze swoją przyjaciółką zachowują się jak zwyczajne, choć średnio rozgarnięte nastolatki. Wpadają w tarapaty, z których wyciąga je tajemniczy i oczywiście magaprzystojny Victor  – autorka powiela schemat doskonale znany z innych cykli młodzieżowych, ale za to nieźle broni się stylem.

Mroczne opisy, płynnie (choć wolno) rozwijająca się akcja, klimat grozy, stopniowanie napięcia  – to wszystko składa się na obraz dobrej opowieści skierowanej do młodszych czytelników (w wieku +11). Starsi będą rozczarowani płytkością relacji między bohaterami i zbyt młodzieżowym językiem. Zaskakujące zakończenie równoważy niedostatki fabularne, a dodatkowym plusem jest brak łzawych, romantycznych scen – choć wątek miłosny jak najbardziej  istnieje.

Ciemność przed świtem polecam młodszym nastolatkom, zwłaszcza tym, którzy świetnie znają angielski i całość cyklu przeczytają w oryginale.

Szczegóły
Tytuł: Ciemność przed świtem
Seria: j.w.
Autor: J.A. London
Przekład: Ewa Ratajczyk
Wydawnictwo: Amber 2012
Gatunek: młodzieżowa

1 komentarz:

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)