Wyznanie – Jessie Burton. Siła jest kobietą


Kontrowersyjna, zaskakująca, męcząca (!) a zarazem frapująca i świeża –dokładnie takimi epitetami mogłabym opisać tę książkę komuś, kto poszukuje wyjątkowej lektury na miarę obecnych czasów. Jakże mnie ta książka zmęczyła emocjonalnie! Pochłonęła, osaczyła z każdej strony, zdominowała myśli i nie pozwoliła na przypadkowe odłożenie. Sprawiła, że na kilka długich wieczorów zapomniałam o otaczającym świecie. Urzekła mnie mimo niespiesznej akcji i wielu wymagających refleksji fragmetów. Wyznanie Jessie Burton to jedno z największych literackich zaskoczeń 2020 roku. 


Co w fabule piszczy?
Miłość, która odurza i niszczy. Decyzja, która zmienia życie wielu osób. Słabość, która okazuje się siłą. Trzy kobiety i jedna tajemnica, która je połączy. Na zawsze.

Pewnego zimowego popołudnia 1980 roku w londyńskim parku Hampstead Heath Elise Morceau poznaje Constance Holden i w okamgnieniu traci dla niej głowę. Connie jest odważna i pociągająca, odnosi sukcesy jako pisarka, a na podstawie jej powieści powstaje właśnie hollywoodzki film. Elise wyrusza z nią do Los Angeles, miasta wielkich gwiazd i wspaniałych rezydencji. Ale podczas gdy Connie chłonie wszystkimi zmysłami ten świat blichtru i ułudy, w którym wielu spełnia swoje marzenia, a nikt nie mówi prawdy, Elise jest bliska szaleństwa. Nocna rozmowa jej przyjaciółki, którą słyszy przypadkiem po przyjęciu z okazji swoich dwudziestych trzecich urodzin, burzy całe jej życie. Elise podejmuje spontanicznie decyzję, po której nic już nie będzie takie samo.

Trzydzieści lat później Rose Simmons szuka informacji na temat matki, która zniknęła w jej wczesnym dzieciństwie. Dowiedziawszy się, że ostatnią osobą, która ją widziała, była Constance Holden, samotna pisarka, która u szczytu sławy wycofała się z życia publicznego, Rose pojawia się w domu Connie w nadziei wysłuchania jej wyznania...

Jessie Burton, autorka znana polskim czytelnikom dzięki powieściom Miniaturzystka i Muza, powróciła z mocno osadzoną we współczesności książką o kobietach. Wyznanie nie pozostawia złudzeń – pisarka doskonale wie, jak oddziaływać na emocje czytelnika, a jej osobisty świat(opogląd) zamieszkują feministyczne treści. Powieść głęboko porusza, irytującą skrobie po zakamarkach psychiki, wzbudza pytania, zmusza do weryfikacji własnych przekonań i zasad związanych nie tylko z kobiecością, ale też dojrzewaniem, postrzeganiem przyjaźni, miłości i intymności.

To jedna z tych książek, która czyta się z niekłamaną przyjemością dzięki doskonałemu, urzekającemu językowi oraz wielowymiarowej treści. Dwie przeplatające się perspektywy czasowe zmuszają do skupienia, a losy bohaterek wciągają bez reszty. Co ważne, nie od początku wiadomo w jaką stronę zmierza fabuła. Pomysły autorki są wielką niewiadomą, a delikatna nutka kontrowersyjnej namiętności dodaje całości pikanterii. Poszczególne wątki, drobiazgowo przemyślane i zaplanowane w finale łączą się w zaskakujący obraz kobiecej wolności. Fabularne rozwiązania nie w każdym czytelniku wzbudzą entuzjazm, ale z pewnością zakotwiczą się mocno w świadomości.  

Nie jestem przekonana, czy wszyscy polscy czytelnicy są gotowi na ten rodzaj namiętności, o jakim pisze autorka. Jednym z głównych wątków powieści jest bowiem uczucie łączące dwie skrajnie różne kobiety, a decyzje podejmowane przez bohaterki i koleje ich losu mogą wytrącić z równowagi bibliofilów o konserwatywnych, skrajnie katolickich poglądach. Problematyka jaką porusza autorka dotyczy nie tylko uczucia łączącego ludzi tej samej płci. To także głębokie refleksje na temat granic wolności, decyzji dotyczących własnego ciała, prawa do decydowania o przyszłości, czy też zgłębianie tajemnic własnej tożsamości i pochodzenia. Słowa uznania należą się Wydawnictwu Literackiemu – publikacja książki o podobnej problematyce, zwłaszcza w obliczu toczących się w naszym kraju protestów, to akt odwagi i delikatny, acz znaczący dowód na to, że siła kobiet, to nie tylko pusty frazes.

Wyznanie zaskakuje i urzeka na wielu płaszczyznach. Zachwyca rozmachem i frapującą wielowątkową historią. Oczarowuje stylem i uwodzi językiem. Przyciąga realizmem postaci i angażuje emocjonalnie na najwyższym poziomie. W moim odczuciu to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Mimo tego, że wywołała we mnie swoisty dysonans, na długo pozostanie w mojej pamięci. Jeśli lubicie literackie odkrycia, kontrowersyjne tematy i feministyczne treści, oraz macie otwarte umysły – serdecznie polecam. 

Szczegóły
Tytuł: Wyznanie
Autor: Jessie Burton
Wydawnictwo: Literackie 2020
Gatunek: literatura piękna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)