Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy – Maria Paszyńska


Proza Paszyńskiej to literacka uczta w najlepszym wydaniu. Taka, która zapada w pamięć, powoli i boleśnie wgryza się w duszę i sprawia, że gdzieś na dnie serca budzi się prawdziwa nostalgia. Książki Marii Paszyńskiej to także niesamowita lekcja historii a także działający na zmysły obraz człowieczeństwa, przyjaźni i miłości. Autorka z ogromną wrażliwością, ale i precyzją kreśli losy swoich bohaterów, mocno zakotwiczonych w historii i posiadających bogate osobowości. Mówiąc krótko i całkiem wprost – Czas białych nocy to złoto.


Co w fabule piszczy?


Jest początek XX wieku. Chwieje się ustalony porządek społeczny. Nad Europą gęstnieją ciemne chmury.

Anastazja i Kazimierz pierwszy raz spotykają się w 1906 roku. On, wypieszczony jedynak, towarzyszy ojcu w podróży na wschód i przybywa do domu zamożnych Rosjan. Ona jest popychadłem macochy, gnębioną przyrodnią siostrą. Spędzają ze sobą zaledwie jeden dzień, ale ich losy splatają się na zawsze…

Po latach Anastazja i Kazimierz spotykają się w baśniowym Petersburgu, nie pamiętają o fascynacji z dzieciństwa. Za to wiedzą, że jakaś wielka siła pcha ich ku sobie.


Czas białych nocy to początek nowego cyklu Marii Paszyńskiej, Wiatr ze wschodu. Wielowymiarowa, mocno zakotwiczona w historii, nostalgiczna, iście epicka epicka opowieść o uczuciu zrodzonym w czasie rewolucji, wprowadza czytelnika w świat wielkich namiętności, ludzkiej krzywdy, niezłomnej przyjaźni, a także zdrady. To także historia narodzin nienawiści, która potrafi zniszczyć najpiękniejszą relację, ale nie może unicestwić jednego – prawdziwej miłości.

Dojrzały warsztat pisarki to rzecz oczywista. Każdy, kto przeczytał choć jedną powieść Paszyńskiej wie, że młoda autorka nie idzie na łatwiznę. Drąży źródła historyczne, robi bogaty, wnikliwy research i żyje życiem swoich bohaterów tak długo, dopóki nie postawi ostatniej kropki. To dlatego kreowane przez nią postaci istnieją nie tylko na kartach powieści, lecz także w świadomości czytelnika, który staje się niemym i bezbronnym świadkiem przedstawionych wydarzeń. Wstrzymuje oddech, płacze i odczuwa ból, ale także pławi się w uniesieniu i rozczula na widok niepowstrzymanej miłości. Tak! Maria Paszyńska niewątpliwie jest czarodziejką i choć tworzy literaturę ambitną, nie naraża czytelnika na historyczną nudę. Po cichu przemyca fakty i niewygodna prawdę o czasach, których nie chcemy pamiętać, a jednocześnie uwrażliwia na krzywdę przeszłych pokoleń.

Autorka potrafi sprawić, że jej powieści czyta się jak najlepsze kultowe melodramaty. Nie rozczula się nad swoimi bohaterami, przedstawia ich losy bez nadmiernej delikatności i maluje sceny tak obrazowe, że czasem aż trudno wyzbyć się wrażenia, że bohaterowie nie żyli naprawdę. Przy wszystkich tych zaletach powieści, właściwych dla literatury popularnej, warto pamiętać, że z Czasu białych nocy płynie wiele refleksji na temat wojny, rewolucji, ludzkich relacji i ówczesnego społeczeństwa. Ważną rolę w powieści gra polityka, bez zrozumienia istoty której trudno byłoby pojąć sensowność decyzji bohaterów. Wisienką na torcie natomiast staje się wątek romantyczny i trudna, niejednoznaczna miłość dwójki głównych bohaterów. Przepiękna historia ❤


Szczegóły
Tytuł: Czas białych nocy
Cykl: Wiatr ze wschodu,  tom I
Autor: Maria Paszyńska
Wydawnictwo: Książnica 2020
Gatunek: powieść historyczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)