Kącik rodzica – Kotolotki. Ursula K. Le Guin


Posiadanie córki ma niezliczone plusy, ale bez wątpienia jednym z nich jest możliwość bezkarnego pochłaniania literatury dziecięcej. Publikacja wydawnictwa Prószyński i S-ka, pod uroczo brzmiącym tytułem Kotolotki zawiera cztery części historii o kociakach, które urodziły się ze... skrzydłami. Ursula K. Le Guin stworzyła uniwersalną, pełną ciepła opowieści o przyjaźni, empatii, czynieniu dobra i unikaniu niebezpieczeństwa. Skusicie się?

Co w fabule piszczy?

Pewnego razu mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kociaki miały... skrzydła. Korzystając z rzadkiej u kotów umiejętności latania, Thelma, Harriet, James i Roger postanawiają udać się w świat, aby go lepiej poznać. Nie wiedzą jednak, że z dala od domu będą czyhać na nie różne niebezpieczeństwa. Czy znajdą bezpieczne schronienie? Czy spotkają po drodze przyjaciół? A co jeśli trafią w złe Ręce?
Na całość publikacji składają się wszystkie opowiadania z cyklu: Kotolotki, Powrót kotolotków, Wspaniały Aleksander i kotolotki oraz Jane rozkłada skrzydła. Krótkie opowieści dla najmłodszych, przepełnione ciepłem i ponadczasowymi wartościami trafią w gusta małych czytelników. Podsuwając dziecku tego rodzaju historie warto jednak wiedzieć, że po na pozór banalnej lekturze pojawią się pytania o ważne kwestie: dlaczego kotki mają skrzydła? Czemu mama kazała im odejść? Dlaczego ludzie krzywdzą zwierzęta? Wyobraźnia małych czytelników jest nieograniczona, a twórczość Ursuli Le Guin z pewnością nie zawiedzie ich pod względem nietypowych rozwiązań (kotki ze skrzydłami są doprawdy urzekające). Publikację zilustrował S.D. Schindler, a między rysowane zdecydowaną kreską obrazki wlano duży, czytelny tekst. Opowiadania przypadną do gustu młodszym dzieciakom, nadają się do nauki samodzielnego czytania i nie atakują zbyt dużą ilością bodźców. Określenie, że jest to arcydzieło literatury dziecięcej jest może nieco na wyrost, niemniej jednak książka zawiera wartościowe treści, generuje pozytywne emocje, uwrażliwia na istoty mniejsze i została wydana z największą dbałością o szczegóły, choć "piękno" samych ilustracji jest kwestią dyskusyjną, Jeśli macie w domu małego,  wrażliwego na cudzą krzywdę, rozmarzonego miłośnika kotków, serdecznie polecam.


Szczegóły
Tytuł: Kotolotki
Autor: Ursula K. Le Guin
Ilustracje: S.D. Schindler
Przekład: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 2020
Gatunek: literatura dziecięca
Kącik rodzica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)