Śnieżna siostra – Maja Lunde. Kącik Rodzica


Literatura dziecięca nie ma terminu ważności ani żadnych innych ograniczeń. Może ją czytać każdy, bez względu na wiek, upodobania, światopogląd czy poziom wrażliwości. Na lekturę możemy pozwolić sobie zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę i bez wyrzutów sumienia wolno nam zanurzyć się w magicznej historii. Nie wierzycie? Sięgnijcie po Śnieżną siostrę i przekonajcie się, że wyobraźnia nie zanika wraz ze wzrostem cyferek w metryce.Co w fabule piszczy?

Najwspanialszy dzień w roku – Wigilia! Dom wypełniają zapachy cynamonu i pomarańczy, pierniczków, dymu ze świec i jodłowych gałązek, a pod choinką czekają prezenty.

Dla Juliana to podwójne święto, bo w Wigilię obchodzi także urodziny! Tym razem jednak wszystko jest inne. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że Boże Narodzenie już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin. Swoje smutki topi w basenie, gdzie przychodzi niemal codziennie, żeby popływać.

I właśnie tam po raz pierwszy spotyka Hedvig! Ubrana na czerwono od stóp do głów, rudowłosa dziewczynka, z piegami na nosie i perlistym śmiechem jest serdeczna, szczęśliwa i ponad wszystko pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt.

Jednak w domu Hedvig jest coś niepokojącego i dziwnego. W pobliżu czai się ponury mężczyzna. Kim jest? Czy Hedvig boi się go? I dlaczego stała się taka tajemnicza? Czy ich przyjaźń przetrwa?


Śnieżna siostra jest niczym literacki kalendarz adwentowy – jeśli zaczniecie czytać ją na początku grudnia i będziecie dawkować sobie (lub swojemu dziecku) po jednym rozdziale dziennie, skończycie akurat w Wigilię. A potem nic już nie będzie takie samo... 

Maja Lunde opowiedziała nostalgiczną, urzekającą i wzruszającą opowieść o przyjaźni, miłości, i rodzinie, ale też o wielkiej stracie, smutku i strachu. Dzięki ilustracjom niesamowitej  Lisy Aisato całość nabrała świątecznej magii i niecodziennego uroku, zajrzyjcie do wnętrza i po prostu dajcie się oczarować.

Już sam początek opowieści sprawia, że czytelnika przechodzi dreszcz niepokoju, a w sercu zagnieżdża się swoisty smutek. Dlatego też, choć powieść jest przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9-12 lat, polecam wspólną rodzinną lekturę. Wrażliwe dziecko z pewnością będzie potrzebowało wyjaśnienia niepokojących kwestii, a także przytulenia w momentach silnego wzruszenia.


Maja Lunde – popularna autorka książek dla dzieci. Historia pszczół to jej debiut dla dorosłych czytelników. O powieści zrobiło się głośno jeszcze przed oficjalną premierą – prawa do wydania zakupiło 15 wydawnictw z całego świata. Tuż po premierze w ojczystej Norwegii Historia pszczół otrzymała prestiżową Nagrodą Księgarzy Norweskich. Od tego czasu zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów, podobnie jak kolejne części poświęconej zmianom klimatu tetralogii.

Lisa Aisato (ur. 1981) – nagradzana autorka i ilustratorka. Jej magiczny i niepowtarzalny styl sprawił, że jest jedną z najbardziej cenionych i kochanych artystek w Norwegii. Prowadzi własną galerię w swoim domu na wyspach Hvaler, gdzie mieszka razem z rodziną. Nominowana do: Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) 2018 oraz H. C. Andersen Award 2016. Za ilustracje do książki O dziewczynce, która chciała ocalić książki (The Girl Who Wanted to Save the Books) otrzymała nagrodę Ordknappen 2018.Szczegóły
Tytuł: Śnieżna siostra
Autor: Maja Lunde
Wydawnictwo: Literackie 2019
Gatunek: literatura dziecięca
Kącik rodzica

Kącik rodzica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)