Nasze wczoraj – Anna Szafrańska. Tak trudno kochać...

Anna Szafrańska to polska autorka młodego pokolenia, która ze swoimi książkami dość nieśmiało wychyla się z półek księgarni, a mogłaby z powodzeniem konkurować z Brittainy C. Cherry czy K.A. Tucker. Nie wierzycie? Przeczytajcie Nasze wczoraj, a wszystko stanie się jasne. To nie tylko zaskakująca, przewrotna i kontrowersyjna powieść New Adult, ale też istne tornado emocjonalne, które pozostawi Was z mokrymi oczami i chaosem w sercu. Przekonajcie się.


Co w fabule piszczy?
Daniel nie spodziewał się, że pojawienie się w jego życiu Łucji, zmieni wszystko.
Była dla niego zakazana. Wszyscy to wiedzieli. On, ona i każdy, kto miałby cokolwiek do powiedzenia w tej sprawie. Jednak jego serce nie chciało słuchać rozumu. Nie chciało słuchać nikogo, nawet jego samego.

Łucja wiedziała, że to był zły pomysł. Uczucie, którym darzyła Daniela, było zakazane. Ale jak można zapomnieć o kimś, kogo się kocha? Jak można przestać myśleć o kimś, kto jest tak blisko i daleko jednocześnie? Był dla niej zakazany. Wszyscy to wiedzieli. Ona, on i każdy, kto miałby cokolwiek do powiedzenia w tej sprawie. Jednak jej serce nie chciało słuchać rozumu. Nie chciało słuchać nikogo, nawet jej samej.

Stąpają po cienkiej linii. To niemożliwe, żeby utrzymali równowagę. Ktoś musiał spaść.

Nasze wczoraj jest pierwszym tomem cyklu Na zawsze i ukaże się nakładem wydawnictwa NieZwykłego. Bardzo się cieszę, że Ania Szafrańska znalazła wreszcie odważnego wydawcę, który nie tylko okiełzna jej szalone pomysły, ale też nada im formę, która Was zachwyci. Szafrańska jest autorką nieustraszoną, nie boi się łamać schematów i gmera w moralności czytelnika z godnym podziwu zaangażowaniem. Jej bohaterowie są plastyczni, realni i tak uroczo skonstruowani, że mimo ich wad, z pewnością ich pokochacie, a być może odnajdziecie w nich siebie, swoich bliskich i  przyjaciół. 

Przedstawione w powieści problemy nie zostały przerysowane, stanowią obraz współczesnego społeczeństwa, pełnego niebezpieczeństw (jak choćby uzależnienie od narkotyków czy przemoc w szkole) ale też szalonych namiętności i marzeń młodych ludzi, wchodzących dopiero w dorosłość. Przygodę z bohaterami zaczynamy, gdy ci mają po kilkanaście lat, uczą się w gimnazjum i  odczuwają pierwsze, młodzieńcze dylematy, a kończymy w momencie, gdy obojgu załamuje się świat. W międzyczasie obserwujemy, jak Daniel i Łucja mierzą się z uczuciem, o tyle nietypowym, że posiadającym znamiona kazirodztwa. Czujecie ten klimat? Autorka pozornie stąpa po cienkim lodzie, wikłając postaci w tak kontrowersyjną relację, jednak robi to z wyczuciem i tak urzekająco, że nie sposób się oburzać. 

Co ciekawe, temat miłości nie jest w powieści najważniejszy. Anna Szafrańska poruszyła też kwestie ambicji rodziców i dzieci, nie zawsze skupiających się na jednej płaszczyźnie, dotknęła kruchych relacji w rodzinie i zaznaczyła, jak ważne jest wsparcie bliskich w momencie dojrzewania młodego człowieka. Utkała delikatną, romantyczną, troszkę artystyczną, ale nasyconą dramatami opowieść o ludziach, którzy są w stanie przetrwać największe burze dzięki jednej, niemalże magicznej zdolności  – prozaicznej empatii. Dlaczego? O tym musicie się przekonać sami, ale gwarantuję, że będzie to jedna z najbardziej wzruszających lektur, jakie przeczytacie tej jesieni. 

Nasze wczoraj spodoba się  zarówno zagubionym we własnych emocjach nastolatkom, jak i ich rodzicom (zwłaszcza, gdy zdarza im się zapomnieć, że w okresie dojrzewania wszystkie emocje są stokrotnie silniejsze, niż w dorosłym życiu). To zarówno książka dla wrażliwych romantyczek, jak i twardo stąpających po ziemi realistek poszukujących niegłupich, młodzieżowych opowieści. Nie jest przeładowana scenami erotycznymi, a miłosne uniesienia nie dominują nad właściwą treścią. Jest nieco kontrowersyjna, ale przemyca wartościowe treści i spostrzeżenia, oraz co tu dużo mówić, rozwala emocjonalnie i wywołuje książkowego kaca. Niczym nie ustępuje zagranicznym powieściom New Adult, a nawet je przewyższa, pokazując świat jaki dobrze znamy Nic, tylko czytać, serdecznie polecam. 

Szczegóły
Tytuł: Nasze wczoraj
Autor: Anna Szafrańska
Cykl: Na zawsze, T I
Wydawnictwo: NieZwykłe 2019
Gatunek: New Adult
Patronat medialny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)