Głos – Cecelia Ahern. Cała mądrość w kilku słowach


Głos to trzydzieści opowieści o odcieniach kobiecości. Czasem zabawnych, czasem wzruszających, czasem dość nierealnych, ale zawsze wywołujących refleksję nad własnym życiem. Mówi się, że to najbardziej dojrzała książka pisarki i powiem Wam, że jest w tym wiele prawdy. W antologii znajdziecie opowiadania które podnoszą na duchu, motywują, dodają wiary w siebie i budują samoświadomość.  Warto przeczytać i wracać do niej w chwilach spadku nastroju.


Prezentując dylematy, przed którymi stają kobiety, oraz ich marzenia, Ahern łączy realizm magiczny z codzienną prozą życia. Małżeństwo, dzieci, kariera… jej bohaterki konfrontują się z problemami przyziemnymi, ale też tajemniczymi. Jedna z nich postanawia wymienić swojego nudnego męża w sklepie, w którym go nabyła, inna natomiast dosłownie zapada się pod ziemię. Wszystkie je łączy poczucie niespełnienia i frustracji oraz pragnienie zmiany samej siebie, by zacząć żyć pełnią życia*. 

Cecelia Ahern w oryginalny, szczery i inspirujący sposób pisze o tym, jak wygląda życie współczesnej kobiety. Jej słowa brzmią dwuznacznie, są podszyte magią, humorem i emocjami, ale to, co usiłuje przekazać czytelniczkom wypływa prosto z serca. Ahern potrafi robić rzecz niesamowitą: na trzech stronach potrafi zawrzeć to, czego niektózy nie mogą zmieścić na trzystu. I choćby dlatego warto zainteresować się jej twórczością.

"W najgorsze dni wracała do domu całkowicie przytłoczona i zdesperowana. Zerkała w lustro, żeby się przekonać, że wciąż jeszcze tam jest, żeby przypomnieć sobie fakt swojego istnienia. Zaczęła nawet nosić kieszonkowe lusterko dla takich chwil w metrze, kiedy była przekonana, że już na dobre zniknęła."

Cecelia Ahern – zdobyła sławę dzięki debiutanckiej powieści PS Kocham Cię, na podstawie której nakręcono film z Hilary Swank i Gerardem Butlerem. Jej kolejne powieści urzekły odbiorców w 46 krajach – ich tematyka trafiła do serc czytelników na wszystkich kontynentach, a książki rozeszły się w ponad 15 milionach egzemplarzy. W Polsce książki Ahern sprzedały się już w ponadmilionowym nakładzie*. Na blogu znajdziecie recenzje wielu z nich nie bez powodu, to jedna z moich ulubionych zagranicznych pisarek i choć jej książki wymagają przetrawienia, sięgam po nie systematycznie i zawsze wtedy, gdy czuję, że potrzebuję odpowiedzi na ważne pytania... 

Podsumowując, mimo że nie jestem zwolenniczką antologii, Głos Cecelii Ahern pozostanie ze mną na długo. Nie każde z opowiadań w równej mierze skradło moje serce, jedne nie przemówiły do mnie (jak choćby to Kobieta, która powoli znikała) a inne sprawiły, że musiałam złapać czytelniczy oddech (Kobieta, która zapomniała jak się nazywa; Kobieta, która miała zegarek). Ahern nie tylko skłania do myślenia, ale też pokazuje różne oblicza kobiecości. To taki książkowy kwiatek do podarowania każdej kobiecie, która jest dla Ciebie ważna, mamie, siostrze, przyjaciółce czy dorastającej córce. Niech także dowiedzą się, że egzystując zamiast żyć, można tylko... zniknąć.


Szczegóły
Tytuł: Głos 
Autor: Cecelia Ahern 
Przekład: Jerzy Malinowski 
Data premiery: 5.06.2019 
Wydawnictwo: Akurat 2019 
Gatunek: obyczajowa/antologia
*materiał wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)