Opowiem ci o zbrodni. Polscy kryminaliści mają głos.


Zbrodnia. Fascynuje, przeraża, ale i budzi szereg pytań. Popełniono dramatyczne  w skutkach czyny, których echa nie milkną mimo upływu lat. Istnieją sprawy, w których tylko pozornie wszystko zostało wyjaśnione. Czy nie lepiej byłoby spuścić na tego typu wydarzenia zasłonę milczenia? Do kogo adresowana jest ta książka? Otóż, dla wszystkich tych, którzy o zbrodni chcą wiedzieć więcej. 

Wstęp książki, napisany przez Michała Fajbusiewicza, przybliża kulisy powstania nietypowej publikacji, poniekąd towarzyszącej programowi telewizyjnemu. O współpracę poproszono czołowych polskich twórców kryminałów, których zadaniem był nie tylko udział w programie (Opowiem ci o zbrodni, na kanale TV CRIME & INVESTIGATION POLSAT) ale też napisanie opowiadań zainspirowanych prawdziwymi, głośnymi zbrodniami sprzed lat. 

Mini-opowiadania, a w zasadzie nowele, napisali Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska. Każde z opowiadań rozpoczyna wstęp z krótką notką o autorze, dzięki czemu można poznać sylwetki twórców, a niekiedy także niuanse ich osobowości. Utwory nie stanowią wiernej relacji z miejsca zbrodni, są natomiast swoistą wiwisekcją zdarzeń, przedstawioną z punktu widzenia danego autora. Łączy je brak komisarza, który jak to w kryminałach bywa, błyskotliwie odkrywa prawdę, ponadto każde z nich charakteryzuje się odmiennym stylem narracji i metodologią analizowania wydarzeń. Każde jednak dąży do uzyskania odpowiedzi na pytanie: co popycha ludzi do najokrutniejszych zbrodni?

Wstęp Fajbusiewicza jest  obszerny i szczegółowy, wprowadza czytelnika w świat spraw będących źródłem opowiadań. Podczas lektury nie należy pomijać wprowadzenia, chyba, że omawiane wydarzenia są Wam znane. Zaproszeni do współpracy "kryminaliści" przestudiowali kilogramy policyjnych  i sądowych akt, niektórzy z nich, jak na przykład Katarzyna Bonda, przeprowadzili wywiady ze skazanymi, musieli opierać się na faktach i kontrolować podszepty wyobraźni. Czy podołali temu zadaniu? W moim odczuciu tak, choć poziom opowiadań jest zróżnicowany i musicie mieć świadomość, że nie każde przemówi do Was równie mocno. 

Absolutnie doskonałe opowiadanie Bondy, o zamordowanym maturzyście, który znalazł się w złym miejscu i czasie, równie dobry tekst Brejdyganta, po lekturze którego już nigdy nie spojrzę na góry w Zębie bez strachu, czy też budzący wiele pytań, choć dość nudnawy tekst Guzowskiej sprawiają, że po plecach przebiega dreszcz niepokoju. 

Choć mam słabość do Wojciecha Chmielarza, jego opowiadanie nie wywołało mojego entuzjazmu. Nie przypadła mi do gustu forma tekstu, a i sam temat nie okazał się zbyt frapujący. Morderstwo dla pieniędzy i "matrymonialne" wątki? Nie było w tej sprawie nic zaskakującego, ale doceniam warsztat pisarza oraz wyraźnie widoczny, dziennikarski pazur oraz... prywatne wtrącenia.

Moimi ulubionymi opowiadaniami są te, napisane przez Kuźmińskich i Puzyńską.
Kuźmińscy wzięli na warsztat sprawę o której nie słyszałam, dotyczącą zmowy milczenia w połanieckiej wsi. Podczas lektury można zaobserwować przejmujący obraz siły, jaka drzemie w małych społecznościach i wynieść garść refleksji. Natomiast opowiadanie Puzyńskiej brzmi jak fabuła kolejnej książki Remigiusza Mroza. Historia dziewczyny zamordowanej przez zakochanego w niej chłopaka brzmi nieprawdopodobnie, a jednak wydarzyła się naprawdę. 

Dlaczego te wszystkie złe rzeczy musiały się wydarzyć?

Dlaczego ludzie mordują innych ludzi? Jakimi motywacjami się kierują? Kim muszą być, żeby budzić w sobie skrajne bestialstwo? Przeczytajcie, być może wśród stron znajdziecie odpowiedź.

Szczegóły
Tytuł: Opowiem Ci o zbrodni 
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Kompania Mediowa 2018
Gatunek: sensacja/kryminał


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)