Jeszcze jeden uśmiech – Magdalena Majcher. Książka z misją


30 stycznia 2019 do księgarń trafiła najnowsza książka Magdaleny Majcher Jeszcze jeden uśmiech. Lekturę pochłonęłam w dwa wieczory zachwycając się przenikliwością autorki, umiejętnym doborem tematu, wnikliwym researchem, delikatnym wątkiem romantycznym, wielowymiarowością postaci i wreszcie wzruszającym motywem przewodnim. Jednak jest w tej powieści coś znacznie ważniejszego, coś co sprawia, że pozostanie ona w moim sercu na zawsze.  Wiecie co to takiego?  Misja czynienia dobra.

Co w fabule piszczy?

Matki feministki kontra Matki Polki kury domowe. Ekomamy w kontrze do klientek McDonalda. Matki pracujące przeciwko pełnoetatowym mamom. 
Kariera czy dziecko? Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Pierś czy butelka? Współczesnym kobietom nie żyje się lekko, ale każda z nich uważa, że ma ładniejsze mieszkanie, lepszego męża i grzeczniejsze dzieci niż koleżanka.

Monika, Karolina, Olga i Agnieszka spotykają się w kawiarni dla mam z dziećmi. Każda z nich próbuje przekonać pozostałe, że jej sposób na życie jest najlepszy. Do czasu... Kiedy dziecko jednej z nich poważnie zachoruje, stają w jednym szeregu, żeby ratować życie dziewczynki. Bo przecież są matkami!

Magdalena Majcher jest tytanem pracy, już to wiecie bo wspominam o tym przy okazji recenzji każdej książki. Porusza tematy bliskie nam, kobietom, jednocześnie nie pozostawiając na nas suchej nitki. Nie krytykuje żadnej postawy i nie stara się umoralniać czytelniczek, ale zwraca uwagę na to, by każdego dnia po prostu odkrywać w sobie człowieka.

Jeszcze jeden uśmiech to idealny przykład książki obyczajowej, która nie tylko porusza czułe struny w sercu, ale także zmusza do swoistej refleksji nad codziennością każdej z nas. Udowadnia, że w obliczu choroby wszystkie jesteśmy równe, nieważne ile mamy w portfelu i co sądzimy o karmieniu piersią. Nie liczy się fakt, czy wydałyśmy dziecko na świat przez cc i czy posiadamy pełną, katolicką rodzinę. Liczy się natomiast to, jakimi jesteśmy ludźmi i ile możemy z siebie dać innym w obliczu największej tragedii.

Nie dajcie się zwieść okładce, sugerującej wakacyjną, lekką lekturę. Ta powieść wyciśnie z Was łzy, wzbudzi bunt, podniesie ciśnienie i z pewnością spowoduje, że narodzi się w Was niejedno pytanie. Mam również nadzieję, że skończycie ją z uśmiechem na ustach (choćby miał to być uśmiech przez łzy) i z silnym przekonaniem, że pomaganie jest dziecinnie proste...

W dniu premiery dowiedziałam się, że jedna z naszych blogowych koleżanek, Matka Puchatka,  musi zawalczyć o uśmiech swojej córki Ewy. Niestety tym razem nie jest to fikcja literacka, tylko życie, które potrafi napisać najbardziej dramatyczne scenariusze. Siedmioletnia Ewa choruje na białaczkę, a na Facebooku za sprawą Magdaleny Majcher powstała grupa, w której można wylicytować książki (i nie tylko) na rzecz leczenia dziewczynki. Chodźcie, pomaganie jest proste: grupa Jeszcze jeden uśmiech Ewy


książki

Szczegóły
Tytuł: Jeszcze jeden uśmiech
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal 2019
Gatunek: obyczajowa
Powieść jednotomowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)