Szczurołap – Jay Asher i Jessica Freeburg. Powieść graficzna.


Co robić, gdy piękny sen zmienia się w najgorszy koszmar? Dowiecie się tego po lekturze Szczurołapa – przepięknie ilustrowanej baśni narysowanej ręką Jeffa Stokleya i opowiedzianej przez Jaya Ashera i Jessicę Freeburg. Dwójka autorów postanowiła na nowo opowiedzieć historię o niemieckim miasteczku opanowanym przez szczury, oraz tajemniczym pogromcy tych stworzeń. Wyszedł im z tego całkiem ciekawy eksperyment literacko-graficzny, choć niekoniecznie nastrajający optymistycznie.


Co w fabule piszczy?

Dawno, dawno temu…
W małym miasteczku pośrodku gęstego mrocznego lasu żyje sobie głucha Magdalena...
Okoliczni mieszkańcy unikają jej i traktują jak popychadło. Jedyną radość daje jej bujna wyobraźnia. Magdalena ma dar wymyślania opowieści… i marzy, że pewnego dnia przeżyje miłość jak z bajki. Kiedy spotyka tajemniczego przybysza, widzi w nim spełnienie swoich najskrytszych marzeń. Oczarowana zakochuje się w nim i wkracza w jego magiczny świat. Dopiero gdy lepiej go poznaje, odkrywa jego mroczną stronę.

Być może chłopak, którego sobie wyśniła, jest jej najgorszym koszmarem…


Jeff Stokley, nominowany do nagrody im. Eisnera, przepięknie zilustrował powieść, nadając jej baśniowego klimatu. Jego pewna, choć nieco surowa kreska nadała postaciom charakteru i sprawiła, że emocje są czytelne nawet bez użycia liter. 

Jessica Freeburg, nazywana specjalistką od ponurych historii i legend nadała opowieści mrocznego klimatu. Wbrew pozorom historia nie nadaje się dla młodszych dzieci, nieobeznanych z najgorszymi cechami ludzi i mimo komiksowego wyglądu, niesie z sobą sporo smutku i goryczy.

Dla Jaya Ashera natomiast Szczurołap jest odskocznią od dotąd wydanych publikacji. Opowieść opiera się na motywach prawdy, winy i zadośćuczynienia (tak jak bestsellerowe 13 powodów) ale całkiem nowa forma przekazu sprawia, że może trafić do zupełnie innego grona odbiorców.


Dlaczego warto kupić? Piękne wydanie, czytelny przekaz, niewątpliwe walory dydaktyczne i uniwersalna problematyka: samotność, miłość i zemsta, czynią z tej publikacji rzecz godną pożądania. Książka przyciąga ciekawą formą i zgodnie z nowymi trendami, generuje smutek. 😉

Polecam młodszym, nastoletnim czytelnikom, a także tym dorosłym, którzy lubią literackie eksperymenty.


Szczegóły
Tytuł: Szczurołap
Autor: Jay Asher, Jessica Freeburg
Ilustracje: Jeff Stokley
Gatunek: Lit.dziec.i młodzieżowa
Przekład: Agnieszka Jacewicz
Oprawa: broszura szyta ze skrzydełkami
Liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)