Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kapieli leśnych – dr Qing Li


Nadmiar pracy, zanieczyszczone powietrze, nieustanny wyścig z czasem, wielogodzinne wpatrywanie się w szklane ekrany, stres... Nie czujesz się tym zmęczona? Wiem, co mogłoby Ci pomóc. Kąpiel, ale bez wody, puszystej pianki i syntetycznego zapachu. Taka, którą możesz zafundować sobie w przerwie obiadowej, po pracy, w wolny dzień lub zawsze wtedy, kiedy poczujesz się zbyt zmęczona by zdjąć buty.


Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to nic innego jak spędzanie czasu na łonie natury, wśród drzew. To nie musi być las (czasem dość trudno znaleźć go w wielkim mieście), wystarczy miejski park o naturalnej energii. Leśna kąpiel, według opinii dr Qing Li, zapewnia zdrowie, zwiększa wrażliwość na otaczające człowieka drobinki szczęścia i pozwala odnaleźć spokój. Filozofia leśnych kąpieli jest jednym z filarów japońskiej kultury, co samo w sobie jest dość zaskakujące. W końcu Japonia to najbardziej zaludniony zakątek świata, ale też gęsto zalesiony i stwarzający warunki do uprawiania leśnej medycyny. 


Chcesz wiedzieć jak zbudować wieź z naturą? A może zauważyłaś już, że przebywanie wśród drzew zdecydowanie poprawia Ci nastrój? Pojedź do lasu, weź ze sobą tę książkę, zostawiając w domu telefon, zdejmij buty by zapewnić sobie maksymalne uziemienie i po prostu idź. 

Książkę napisał ekspert medycyny leśnej, prof. nadzwyczajny Nippon Medical School w Tokyo – dr Qing Li, należący do światowej czołówki ekspertów w dziedzinie kąpieli leśnych. Jego wieloletnie badania dowiodły, że obcowanie z drzewami (nawet w tak okrojonej wersji jak uprawianie domowych roślin, czy wdychanie naturalnych olejków eterycznych) może skutkować obniżeniem ciśnienia, zmniejszeniem stresu, zwiększeniem energii życiowej i pobudzeniem układu odpornościowego. 

Autor mocno wierzy w to, że drzewa mogą odmienić życie, choć moim zdaniem bardziej chodzi tu o dobroczynne działanie czystego powietrza, kontakt z naturą i lepsze poznanie samego siebie, dzięki wsłuchaniu się w organizm. Niemniej jednak warto po prostu dać sobie chwilę wytchnienia, przytulić się do drzewa i po prostu dać sobie czas na relaks. Przyznaj się, kiedy ostatnio to robiłaś?

Przepięknie wydana książka Qing Li zawiera mnóstwo porad, jak wykorzystać shinrin-yoku w praktyce, jak budować więź z lasem i jak sprowadzić las do domu. Część publikacji to praktyczny poradnik, a część zawiera rys historyczny filozofii, opis jej źródeł, charakterystykę niektórych drzew i dość szeroką bibliografię. Całość wzbogacają przepiękne zdjęcia lasów, drzew, kwiatów i innych zjawisk związanych z tematem. Jeśli lubisz publikacje w stylu Sekretnego życia drzew, ta również Cię zachwyci. 


Szczegóły
Tytuł: Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych
Autor: dr Qing Li
Przekład: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis 2018
Gatunek: popularnonaukowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)