Wszystkie pory uczuć. Wiosna – Magdalena Majcher. Mocna rzecz o FAS

książka o zespole FAS

Jedna lampka wina wypita do obiadu, czy na rozluźnienie jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Owszem... pod warunkiem, że nie jesteś w ciąży. I nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. W Polsce rocznie rodzi się 1000 dzieci z płodowym zespołem alkoholowym, czyli zespołem fizycznych i neurologicznych wad wrodzonych.  Fetal Alcohol Syndrome (FAS) jest najbardziej dramatyczną konsekwencją picia alkoholu w ciąży, a społeczna świadomość problemu jest zdecydowanie zbyt mała. 


Magdalena Majcher zdecydowała się poruszyć problem FAS w swojej najnowszej książce Wszystkie pory uczuć. Wiosna, od 14 marca dostępnej w księgarniach. Sięgając po lekturę możesz spodziewać się nie tylko zgrabnie nakreślonej opowieści fabularnej o trudach macierzyństwa, ale też merytorycznie poprawnej i obszernej analizy procedury adopcyjnej dziecka z FAS oraz konsekwencji takiego wyboru. 

Co w fabule piszczy?

Ewelina pragnie tylko jednego - zostać matką. Niestety, los nie daje jej takiej możliwości. Razem z mężem decydują się na adopcję. Jednak kiedy na ich drodze pojawia się dziewięcioletni Piotruś - szczęście przysłania obawa. Chłopiec cierpi na FAS - alkoholowy zespół płodowy. Kiedy się urodził, miał ponad promil alkoholu we krwi. Chłopiec całe dzieciństwo spędził w domu dziecka. Czy teraz znajdzie dom, którego tak potrzebuje? Czy pragnienie miłości okaże się silniejsze niż strach?

Młoda autorka nie spoczywa na laurach i nie opiera swoich opowieści na doskonale znanych schematach. Szuka nietypowych rozwiązań, wnikliwie i z pasją analizuje relacje rodzinne i zbytnio nie ułatwia życia swoich bohaterom, a przy okazji najnowszej powieści uskutecznia misję uświadamiającą. 

Wiedziałaś, że zespół FAS to jedna z niewielu chorób wrodzonych, którym można zapobiec? Decydując się na bycie mamą powinnaś mieć świadomość zagrożenia płynącego ze spożywania alkoholu w ciąży. Nawet minimalna ilość alkoholu może mieć katastrofalne skutki, ponieważ nie wiadomo jaka ilość jest wystarczająca by wywołać zaburzenia u dziecka. Objawami płodowego zespołu alkoholowego są nie tylko dysmorfie twarzy, czy wady układu kostno-mięśniowego, ale przede wszystkim dysfunkcje psycho-społeczne. Dziecko z FAS od początku ma utrudniony kontakt ze otoczeniem, bywa agresywne, trudno mu nadążyć za rówieśnikami zarówno ruchowo, jak i emocjonalnie, ma kłopoty z nauką, przystosowaniem i samooceną, a to tylko wierzchołek góry lodowej. 

Cieszę się, że Magdalena Majcher podjęła temat, chyba jako jedyna ze znanych mi autorek. Książka rzuca światło na problem i znakomicie uświadamia czytelnika, choć oczywiście nie należy się spodziewać wyczerpania tematu. Autorka budując postać Piotrka pokazała, jak olbrzymią pracę należy wykonać, by odpowiednio pomóc dziecku z FAS. Starała się poprowadzić czytelnika przez świat pełen skomplikowanych emocji, trudnych wyborów i decyzji, od których nie ma odwrotu. Bohaterowie Wiosny zmagają się nie tylko z problemami macierzyńskimi, ale też z relacjami z rodziną, nie zawsze akceptującą kontrowersyjne wybory.

Przyznam szczerze, że trzeci tom cyklu nie jest moim ulubionym. Nie przepadam za tematyką adopcyjną i macierzyńskimi dylematami, które są mi zupełnie obce i nie odczuwam potrzeby ich zgłębiania. Jednak autorce udało się chwycić moją uwagę i podtrzymać ją do końca. Doceniam ogrom pracy włożonej w research, wiarygodność przedstawionych zdarzeń i wielowymiarowość postaci. Kilka razy mocno się wzruszyłam, a pod koniec nawet doznałam swoistego szoku. Mimo spokojnego tempa akcji i wysokiego uszczegółowienia fabuły, lekturę pochłonęłam bez znużenia. Jedyne czego mi zabrakło, to wyraźniejszej linii fabularnej i konkretnego elementu zaskoczenia, by historia mocniej zapadła w pamięć (chyba poprzednie powieści autorki zbytnio mnie rozpieściły pod tym względem...). 

Podsumowując: jeśli lubisz niebanalne, słodkie-gorzkie powieści obyczajowe o skrajnych obliczach macierzyństwa,  interesuje Cię tematyka adopcyjna oraz tematy związane z deficytami zdrowotnymi dzieci a także przedkładasz merytoryczne dopracowanie nad dynamiczną akcję, serdecznie polecam lekturę Wiosny. Książka edukuje, angażuje emocjonalnie, zmusza do refleksji nad istotą macierzyństwa i skłania do analizy poprawności decyzji bohaterów. Warto przeczytać.

Szczegóły
Tytuł: Wszystkie pory uczuć. Wiosna
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal 2018
Gatunek: obyczajowa
Tekst: AngelikaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)