Dziki seks – dr Carin Bondar. O seksie słów kilka...


Wystarczy zajrzeć do Internetu czy włączyć TV, by przekonać się, że ludzie lubią słuchać, oglądać i czytać o seksie. Już samo pojęcie rozpala wyobraźnię, a większość ludzi spędza znaczną cześć wolnego czasu na uprawianiu seksu lub choćby myśleniu o nim. Bulwersujące? Z pewnością nie ☺ Słowo seks użyte w tym tekście nieprzyzwoitą ilość razy sprawia, że liczba odsłon posta gwałtownie rośnie i bardzo dobrze, ponieważ jest szansa, że więcej niż jedna osoba sięgnie po książkę.

Czuli kochankowie, niewierni partnerzy i niedostępne królowe. Czarujący dranie, samotne matki, seryjni podrywacze oraz przedstawiciele społeczności LGBT. Ich wszystkich spotkamy w królestwie zwierząt. 
Pszczoły, by z sukcesem uwodzić, chętnie używają perfum. Orangutanice podkradają samcom jedzenie, by sprawdzić, który jest najlepszym kandydatem na partnera. Węże udają gejów, by się rozgrzać, a świerszcze wiedzą, że do serca wybranki droga wiedzie przez żołądek – tak o książce pisze wydawca, by przykuć uwagę i zainteresować potencjalnego czytelnika. Marketingową zabawę uzupełnia przewrotny tytuł i dosłowne króliczki. Poczuliście się zachęceni? Jeśli tak, to bardzo dobrze ponieważ książka zawiera wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale boicie się zapytać.

Publikację napisała doskonale znana za granicą biolożka i blogerka dr Carin Bondar, która choć serio traktuje naukę, potrafi w zabawny i interesujący sposób przekazać wiedzę "zwykłym śmiertelnikom". Nie bez powodu została gwiazdą TED-a i Discovery Channel, gdzie opowiada o kontrowersyjnych zwyczajach zwierząt i seksualnej kreatywności natury.

Setki anegdot z życia zwierząt, ich zwyczaje godowe, sposoby poszukiwania partnerki, zwierzęcy transwestyci a nawet pięćdziesiąt twarzy BDSM w świecie zwierząt – to wszystko znajdziecie w publikacji Dziki seks, w dodatku podane w lekki, zabawny i przystępny sposób. To jedna z tych książek, które doskonale zastępują programy przyrodnicze i uczą bawiąc. 

Książkę podzielono na trzy części, w pierwszej z nich autorka przedstawia sposoby poszukiwania partnera, co niekiedy jest dużo bardziej skomplikowane niż sam akt seksualny i wymaga od poszczególnych gatunków niezwykłej kreatywności. Wiecie, że zwodzenie i oszustwo to częsty sposób na podryw? Samce jedwabnicy szarej (gatunek z rodziny altanników) tworzy iluzje optyczne budując altanki. W przemyślany sposób ustawia obiekty tak, by tworzyły wrażenie głębi. Potencjalna partnerka wybiera najbardziej okazałą altankę, a dopiero po akcie kopulacji orientuje się, że jednak mogła wybrać lepiej 😉Innym sposobem kuszenia partnerki jest dawanie prezentów: upolowanej ofiary czy czegoś do zjedzenia, by samica była tak długo zajęta podarkiem, aż transfer nasienia zostanie ukończony. Niewystarczająco zadowolona partnerka może... pozbawić samca cześć ciała, więc lepiej dla niego jeśli się postara.

W części drugiej autorka opisuje sposoby kopulacji, aby materiał genetyczny został właściwe spożytkowany. Seks niektórych gatunków to prawdziwy hard core, np samce pająka  z rodziny Lycosidae wymuszają kopulację, a  w jej trakcie trzymają partnerkę wielkimi kłami, by nie uciekła. Innych sposobów nie opiszę ze względu na obszerność opisu, ale gwarantuję, że niektóre nieźle szokują.

W trzeciej, ostatniej części Bondar rozprawia się ze skutkami kopulacji i opowiada o tym, jak natura radzi sobie ze niską przeżywalnością potomstwa i z rodzicami o słabej jakości materiale genetycznym.

Publikacja zapewnia nie tylko świetną rozrywkę, ale też dostarcza anegdot, którymi można podzielić się w gronie znajomych. Bawi, uczy i rozśmiesza, czego chcieć więcej? Polecam.


Szczegóły
Tytuł: Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt
Autor: dr Carin Bondar
Przekład: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: Znak Litera Nova 2017
Gatunek: popularnonaukowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)