Cela 7 – Kerry Drewery. Przedpremierowo


Akcja powieści została osadzona w Londynie, jednak autorka prezentuje nam jego alternatywną wizję. Cały kraj został objęty nowatorskim systemem wymiaru sprawiedliwości. Nie ma już przeludnionych więzień. Jest tylko siedem cel, na każdy dzień inna. 


W reality show Sprawiedliwością jest Śmierć emitowanym przez wytwórnię Oko za Oko przedstawiane są kulisy zbrodni. Na podstawie informacji przekazanych przez prowadzących program społeczeństwo wydaje wyrok za pośrednictwem telefonu, SMS-a, czy Internetu. Nikt nie szuka dowodów winy, nie zastanawia się nad motywami postępowania. Widzowie mają tylko siedem dni, aby oddać swe głosy i zdecydować o winie bądź niewinności osadzonej osoby. Aż do końca siódmego dnia nie wiadomo jaki będzie ostateczny wynik głosowania. Zegar głośno odlicza czas, a na winnego czeka krzesło elektryczne....

„Teraz nie pytamy o dowody, nie pytamy nawet o motywy. To nie jest wymiar sprawiedliwości, tylko rzeźnia, otwarta na oścież dla korupcji, fałszerstw, łapówkarstwa…”

Społeczeństwo dzieli się na ludzi majętnych mieszkających w City i Alejach oraz biedotę próbującą przetrwać w wieżowcach mieszczących się w dzielnicy nędzy High Rises. To tam dochodzi do zbrodni, która wstrząśnie całym krajem. Szesnastoletnia Martha Honeydew zostaje zatrzymana przez policję, gdy stoi z bronią w ręce nad ciałem uwielbianego przez wszystkich celebryty Jacksona Paige`a. Sprawa wydaje się prosta. Oskarżona od razu przyznaje się do popełnienia morderstwa i bez oporów pozwala zamknąć się w Celi nr 1, pierwszej z siedmiu. Czy faktycznie jest morderczynią? Czy to ona pociągnęła za spust?

Bardzo mi się podoba, że pisarka postanowiła opowiedzieć nam tę historię z różnych punktów widzenia. Króciutkie rozdziały zostały rozdzielone między bohaterów powieści Marthę, Eve, Isaaca, Cicero oraz reality show Sprawiedliwością jest Śmierć. Sprawia to, że akcja toczy się dynamicznie, cały czas trzymając w napięciu. Mamy wgląd w teraźniejsze wydarzenia, a dzięki wspomnieniom Marthy poznajemy także przeszłość, przez co stopniowo poznajemy prawdę.

Kerry Drewery w sposób zwięzły, bez zbędnych dłużyzn przedstawiła nam głównych bohaterów, precyzyjnie nakreślając ich sylwetki. Zagłębiając się w powieści nabierałam do nich sympatii. Momentami współczułam im, ale też bezsprzecznie zaskarbili sobie mój szacunek. Mimo młodego wieku postanowili sprzeciwić się istniejącemu systemowi i podjąć z nim nierówną walkę. Choć żyli w różnych światach połączyła ich pierwsza młodzieńcza miłość oraz poczucie sprawiedliwości. Szczególnie zazdroszczę Marthcie jej wewnętrznej siły, odwagi oraz gotowości do poświęceń, które przeważają nad niepewnością oraz zwątpieniem we własne siły. Ile my sami bylibyśmy skłonni poświęcić dla dobra ogółu? Obyśmy nie musieli tego sprawdzać na własnej skórze.

„Najpotężniejszą rzeczą w świecie jest władza. Ktoś, kto ja ma, może robić, co zechce. Zdobywają ją nawet zgodnie z prawem, ale to, jak się przy niej utrzymują, jak ją powiększają i wykorzystują, to napawa niepokojem.”

Cela 7 skierowana jest przede wszystkim do nastoletnich odbiorców, jednak uważam, że czytelnik w każdym wieku znajdzie w niej coś dla siebie. Powieść ukazuje nam do czego może doprowadzić nadmierna chciwość oraz żądza władzy. Choć wydarzenia w niej opisane są fikcyjne z łatwością możemy odnaleźć podobne niechlubne zdarzenia w historii ludzkości. W starożytnym Rzymie wystarczył tylko odpowiednio podniesiony kciuk, aby zdecydować o czyjejś śmierci lub życiu. Natomiast bezwzględność, propagandę i manipulację z wykorzystaniem mediów na szeroką skalę stosował Hitler podczas II wojny światowej.

Jeśli podobały się Wam Igrzyska śmierci lub Skaza ta powieść również przypadnie Wam do gustu. Podobnie jak inne dystopie zawiera w sobie pewne schematy, jednak nie odbierają one przyjemności z lektury. Osobiście wolałabym, aby było w niej więcej sensacji, więcej szokujących przykładów nadużywania władzy, lecz spowodowane jest to moją krwiożerczą naturą. Polecam Wam tę pozycję i nie pozostaje mi nic innego jak czekać na jej kontynuację. 

Monika

Ciekawostka
Wystartowała strona książki, znajdziecie ją TUTAJ Można znaleźć tam informacje o publikacji oraz przeczytać fragment, do czego serdecznie zachęcam. A polubić stronę można tu: 

Szczegóły
Tytuł: Cela 7
Autor: Kerry Drewery
Przekład: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Młody Book! (Sonia Draga)
472 str., oprawa miękka
Premiera: 29 marca 2017 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)