Nie czas na miłość. Saga Bałkańska – Agnieszka Walczak-Chojecka


Miłość nie uznaje podziałów, niestraszna jej wojenna zawierucha, konflikty i niebezpieczeństwo. Jest w stanie popchnąć człowieka do najszlachetniejszych, ale i najbardziej dramatycznych czynów. Jednego tylko nie potrafi znieść – kłamstwa. Po pewnym czasie wybaczy, ale czy nie będzie za późno? I czy na miłość zawsze jest odpowiedni czas? Przeczytajcie tę książkę, urzeknie was.

Co w fabule piszczy?


Ta miłość nie powinna się zdarzyć
Porywająca opowieść o losach grupy młodych ludzi na tle bałkańskiej wojennej zawieruchy początku lat dziewięćdziesiątych. Niezwykła historia miłości Chorwatki Jasminy i Serba Dragana. Miłości, która w świecie ogarniętym etniczną nienawiścią nie powinna się zdarzyć. 
Współcześni Romeo i Julia mają przeciw sobie wszystkich: nacjonalistycznie nastawionego ojca Jasminy, serbskiego szpiega, a nawet matkę Dragana - Polkę. Katarzyna wprowadza w ich związek zamęt nie mniejszy niż zwaśnieni politycy. 
Ucieczką od wojennej rzeczywistości i nieoczekiwanych splotów zdarzeń staje się dla młodych bohaterów świat teatru i miłość. Czy jednak uda im się przetrwać w mrocznych czasach?
Książka znakomicie ukazuje kontrast między egzystencją w oblężonym Sarajewie pełnym wojennych trudów, lecz też egzotyki i tradycji, a życiem w Warszawie zachłyśniętej otwarciem się na Zachód.
To opowieść o wielkim uczuciu, które potrafi ocalić. Choćby na chwilę...*

Jak Romeo i Julia

Każdy, kto choć raz odwiedził Chorwację nigdy nie zapomni tej podróży. To miejsce jest prawdziwym tyglem kulturalny, pełnym uroku, tętniącym życiem, ale też naznaczonym krwią ludzi, którzy zostali zmuszeni do wystąpienia przeciwko sobie. Agnieszka Walczak-Chojecka napisała książkę beletrystyczną, ale zawarła w niej wiele historycznych faktów i sprawiła, że całkiem inaczej patrzę na konflikt na Bałkanach. Miłość bohaterów, choć trudna, bolesna i niewiarygodnie piękna nie przysłoniła okrucieństwa wojny i dramatu zwyczajnych ludzi. 

Bardzo podobało mi się umieszczenie bohaterów w kulturalnym środowisku – Dragan i Jasmina byli bowiem aktorami teatralnymi, którzy niczym Romeo i Julia musieli walczyć o swoją miłość nie tylko z systemem, wojną, ale też z własnymi rodzicami. Oficjalnie stali po przeciwnych stronach barykady, ale czy serce uznaje jakiekolwiek podziały?

Nie czas na miłość to historia niebywale przejmująca i wzruszająca – wyciska łzy i zmusza do refleksji nad sensem ludzkiego postępowania. Odkrywa ciemną stronę ludzkiej natury i pokazuje, jak niewiele potrzeba, by nakręcić wśród braci spiralę wzajemnej nienawiści. Obnaża prawdziwą twarz wojny, sterowanej działaniami politycznymi, w której brat zabija brata, ponieważ wmówiono mu, że inną kulturę należy bezwzględnie eliminować dla wyższego dobra. 

Powieść dopracowano pod względem merytorycznym, a dbałość o historyczne sprawia, że lektura może być ciekawą lekcją historii. Widać, że podczas pisania autorka zgłębiła temat i wnikliwie studiowała źródła historyczne. Dzięki temu z pozoru banalna opowieść o trudnej miłości w czasach wojennej zawieruchy nabiera nowego wymiaru i pozostawia trwały ślad w świadomości czytelnika. Również pd względem stylu nie ma się do czego przyczepić, autorka perfekcyjnie operuje słowem i sprawia, że opisywane przez nią obrazy dosłownie wyświetlają się w głowie czytelnika tworząc kolorową, ale i przerażającą mozaikę. Zatem jeśli kochacie Bałkany, oraz nie stronicie od powieści mocno osadzonych w historii – bez wahania czytajcie. 


Szczegóły
Tytuł: Nie czas na miłość
Autor: Agnieszka Walczak-Chojecka
Wydawnictwo: Filia 2016

Ocena
Treść: bardzo dobra 8/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: ładna

* opis wydawcy

Za egzemplarz powieści serdecznie dziękuję autorce i niecierpliwie czekam na kolejny tom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)