Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty Tom I – Ałbena GrabowskaAłbena Grabowska po raz kolejny mnie oczarowała. Sprawiła,że przez kilka godzin lektury świat zewnętrzny przestał istnieć. Przeniosłam się do malowniczego dworu pod Warszawą, gdzie najważniejsze okazały się losy pewnego niezwykłego dziecka. Jeśli poszukujecie współczesnej, polskiej książki, która okaże się równie dobra (a może nawet lepsza) niż Dom duchów Isabel Allende, właśnie ją dla was znalazłam.

Co w fabule piszczy?

We dworze chodorowskim rodzi się Alicja, owoc romansu hrabiego Jana Księgopolskiego i służącej Natalii. W tym samym czasie na świat przychodzi prawowity dziedzic hrabiego, jednak z powodu słabego zdrowia – umiera. Zdesperowani rodzice podejmują dramatyczną decyzję, której skutki okażą się bolesne dla całego dworu. Córka służącej, wzięta na wychowanie przez Księgopolskich, wkrótce zaczyna wykazywać niesamowite zdolności...

Słuszna porcja ludzkich losów, ze szczyptą magii, w wytrawnej otoczce historii


Czas zaklęty to pierwszy tom trylogii Alicja w krainie czasów. Tym razem Ałbena Grabowska przenosi czytelnika do XIX wieku i z wprawą kreśli obraz ówczesnego społeczeństwa, podzielonego na wyraźne klasy. Bogaci właściciele ziemscy opływają w dostatki i brak im jedynie ptasiego mleka, natomiast służba – nieraz traktowana gorzej niż zwierzęta, każdego dnia walczy o przetrwanie. Oczywiście różnice klasowe nie przeszkadzają zamożnym panom brania w posiadanie urodziwych służących, z czego niejednokrotnie wynikają dramatyczne konsekwencje... Romanse międzyklasowe to oczywiście tylko małe ziarenko treści w nowej książce. Autorka zwraca tu uwagę na równouprawnienie kobiet, zacofanie służby, czy swoistą obłudę społeczeństwa, a przy tym snuje swą opowieść w sposób niesamowicie wciągający i jak to ma w zwyczaju, w pięknym stylu uzależnia czytelnika od przebywania w wykreowanym świecie.

Powieść rozpoczyna mocny prolog, w którym wiejska dziewczyna udaje się "po prośbie" do miejscowej znachorki (lub jak kto woli czarownicy). Tam przypieczętowuje los swojego nienarodzonego dziecka, a nam czytelnikom daje nadzieję na bogaty koktajl ludzkich losów. Autorka snuje swą opowieść delikatnie, zachowując płynne, niezbyt szybkie tempo, umiejętnie wplatając w fabułę historyczne smaczki, wierzenia, zabobony i charakterystyczne elementy dziewiętnastowiecznej rzeczywistości. Powieść czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem do samego spektakularnego finału, ponieważ autorka bezlitośnie serwuje czytelnikowi mocne momenty i nie zanudza zbędnymi opisami. Na dodatek przedstawia tło społeczno-obyczajowe w gawędziarskim stylu, więc podczas lektury poczujecie się tak, jakbyście słuchali opowieści babci i gwarantuję wam, że po lekturze poznacie czym jest książkowy kac. To bez wątpienia jedna z najlepszych książek,jakie przeczytałam w tym roku.

Podsumowując: losy Alicji i rodu Księgopolskich tworzą wielowątkową, bogatą sagę rodzinną, od której nie sposób się oderwać. Poruszone przez autorkę problemy tylko na pozór wydają się dalekie od współczesnych. Przecież i dzisiaj ludzie z zazdrością patrzą na sukces innych, pożądają cudzych małżonków, pną się po szczeblach kariery i pragną bogactwa, a jednocześnie dbają o zachowanie pozorów, czyż nie? 
Czas zaklęty będzie gratką dla wielbicieli powieści mocno osadzonych w historycznych realiach, okraszonych szczyptą pradawnej magii. Wielkie namiętności, rażąca niesprawiedliwość, zwierzęce pożądanie, życie w otoczce pozorów, pęd do wiedzy i pełen przekrój typów społecznych to tylko niewielki odsetek tego, co czeka was na kartach powieści. Pozwólcie się zakląć w czasie, nie pożałujecie.


Szczegóły
Tytuł: Czas zaklęty
Autor: Ałbena Grabowska
Cykl: Alicja w krainie czasów TI
Wydawnictwo: Zwierciadło 2016

Ocena
Treść: bardzo dobra, 9/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: piękna

Książkę można kupić na www.empik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)