7 zdań o Stacji Jagodno Karoliny Wilczyńskiej


Pisanie o kolejnych tomach cyklu, zwłaszcza tak spójnego jak  Stacja Jagodno, to nie lada wyzwanie. Dlatego postanowiłam połączyć swoje wrażenia z lektury drugiego i trzeciego tomu w jedną, skondensowaną opinię, bez grama spojlerów. 

Marzenia szyte na miarę


Co łączy doktor Ewę z babcią Różą? Kto mieszka w tajemniczym dworku? Czy Tamara odnajdzie miłość? Jakie jeszcze sekrety skrywa urokliwe Jagodno w Górach Świętokrzyskich?*


Po nitce do szczęścia


Dlaczego żona wójta płacze wieczorami? Czy angielski kuzyn hrabianek odnajdzie się wśród polskiej rzeczywistości? Co może łączyć doktor Ewę z ojcem Łukasza? I czy są jeszcze jakieś tajemnice dworku, które nie zostały odkryte? Czy mieszkańcom Jagodna uda się dojść po nitce do szczęścia?*


7 zdań o cyklu – bez grama spojlerów

Cykl Stacja Jagodno stanowi miłą odmianę wśród innych sag obyczajowych, choćby dlatego, ze autorka stworzyła wielowątkową, ale niezwykle spójną historię, nasyconą emocjami i tętniącą życiem.

Dzięki pełnokrwistym, realnym i wiarygodnym bohaterom (zwłaszcza postaciom kobiecym) lektura staje się przyjemnością, w dodatku  między czytelnikiem a postaciami nawiązuje się swoista więź.

Słodko-gorzki styl autorki uzależnia i skłania do refleksji, pokazując normalne ludzkie problemy, w nieprzesłodzonym wydaniu.

Tajemnica dworku, skomplikowane relacje rodzinne, dojrzewanie nastolatki, miłość przychodząca w najmniej oczekiwanym momencie, dylematy kobiety w wieku "schyłkowym", pokonywanie własnych granic oraz całe mnóstwo perypetii bohaterów – to wszystko czeka na czytelników cyklu, a całość została osadzona w sielskim klimacie Jagodna.

Nie dajcie się zwieść sielskiej okładce, cykl bowiem ma w sobie niewiele z radosnych, przewidywalnych opowieści o polskiej wsi, oraz nie jest zwyczajnym romasem.

Stacja Jagodno to coś więcej niż zwykła obyczajówka, to drogowskaz dla kobiet w każdym wieku, które powinny poczuć, zrozumieć i zaakceptować swoją siłę, a potem dać sobie szansę na szczęście.

Polecam wielbicielom rodzinnych sag, osadzonych w realiach małych miasteczek i wsi oraz przedstawicielkom każdego pokolenia – od nastolatki, bo wiekową babcię – powieści bowiem rzucają nowe światło na codzienne ludzkie problemy.

Szczegóły
Tytuł tomu II: Marzenia szyte na miarę, 2015
Tytuł tomu III: Po nitce do szczęścia, 2016
Autor: Karolina Wilczyńska
Cykl: Stacja Jagodno
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Ocena
Treść: bardzo dobra
Styl: bardzo dobry
Okładka: przeciętna

Za pasjonująca lekturę dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona

* zarys fabuły pochodzi z materiałów wydawcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)