Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku – Steven Pinker


Piękny styl to bez wątpienia książka wyjątkowa i jak słusznie podejrzewacie – nie dla każdego. Przede wszystkim polecam ją czytelnikom biegle posługującym się językiem angielskim i wszystkim tym, którym zdarza się pisać w tym języku teksty. Lektura podręcznika Pinkera pomoże kształtować styl i uniknąć błędów powodujących, że teksty są dla czytelnika mało interesujące i niezrozumiałe.

Steven Pinker, wybitny amerykański psycholog, psycholingwista i niestrudzony popularyzator nauki* w swej książce usiłuje wyjaśnić, na czym polega sekret dobrego pisarstwa. Za pomocą przejrzystych przykładów uświadamia czytelnika, na czym polega istota dobrego stylu, a jego spostrzeżenia, choć czasem dość oczywiste, rzucają nowe światło na tworzenie dobrych tekstów. Z obserwacji Pinkera wynika, że idealnego podręcznika dobrego stylu... nie ma. Najlepsi pisarze twierdzą, że lekkość pióra i łatwość przelewania myśli na papier w sposób interesujący przychodzi im naturalnie, jednak nie do końca tak jest. Świadomość słowa pisanego, wyczucie składni i szeroki zasób słów wynika bowiem z tego, jakimi lekturami otaczamy się od najmłodszych lat. Na podstawie tego stwierdzenia można wysnuć wniosek, że od tego co czytamy zależy nasza skłonność do dobrego pisarstwa (a mówiąc wpost, czytając kiepską literaturę odbieracie sobie szansę na napisanie książki godnej nagrody Nike).Autor Pięknego stylu udowadnia, że pisanie nie jest czynnością naturalną, nie rodzimy się ze zdolnością zmieniania myśli w litery, słowa i całe zdania, więc tylko od nas (i oczywiście od uwarunkowań środowiska) zależy, jak wiele o pisaniu nauczymy się na wszystkich etapach edukacji. Pinker omawia w publikacji różne praktyki pisarskie, zwraca uwagę na świeżość języka, technikę, ale też zdolność obserwacji otaczającego świata i w przejrzysty sposób omawia najczęstsze błędy językowe, jednak moim zdaniem, osoba, która totalnie nie potrafi pisać i "nie czuje" języka, nie wyniesie z lektury Pięknego stylu większych korzyści. Jak wspomniałam wcześniej, to wartościowa aczkolwiek specyficzna publikacja, którą należy traktować raczej jako źródło inspiracji i ciekawe literackie doświadczenie, a nie typowy podręcznik stylu.Podsumowując: Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku to publikacja, która przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy ze słowem pisanym wiążą swoją przyszłość. Będzie idealnym poradnikiem dla osób potrafiących pisać i chcących robić to jeszcze lepiej, a tym samym dla osób świadomych swojego stylu. Książkę polecam studentom pragnącym lepiej i bardziej zrozumiale pisać, dziennikarzom i krytykom literackim, blogerom zajmującym się poważną tematyką i specjalistom, którzy nie potrafią wyzwolić się z okowów naukowego słownictwa. Z uwagi na ponad sto stron aneksu w języku angielskim proponuję, by publikacją zainteresowali się czytelnicy biegle posługujący się tym językiem, również z uwagi na to, że większość przykładów i zasad ma zastosowanie w tekstach pisanych w języku angielskim.  Ogromna część tekstu ma wartość uniwersalną, jednak pewne niuanse nie sprawdzą się w naszej, rodzimej twórczości.

Szczegóły
Tytuł: Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku
Autor: Steven Pinker
Przekład: Agnieszka Nowak-Młynikowska
Wydawnictwo: Smak Słowa 2016

Ocena
Nie podlega ocenie – to publikacja dla zainteresowanych tematem. Może stać się źródłem inspiracji i doskonałym drogowskazem na drodze do kreowania własnego stylu pisania, jeśli czytelnik ma ku temu solidne podstawy.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa

* Piękny styl, cytat z wprowadzenia tłumaczki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)