Baśnie i bajki - Jarosław Franciszek Bodziony

Indianie, królowie, księżniczki, elfy, rycerze i wojownicy to bohaterowie zbioru baśni i bajek, którę wam dzisiaj pokażę. Książka ta jest przeznaczona dla młodszych i starszych dzieci, także tych, które rozpoczynają swoją samodzielną lietacką przygodę.

Ponad trzydzieści krókich tekstów tekstów uczy, bawi i wzrusza, a przedstawione w nich treści przekazują wartości ponadczasowe, choć nie do końca mnie przekonuje mnie sposób narracji.

Bajki i baśnie opowiadają o dorastaniu i problemach z tym związanych, pozwalają uwierzyć w marzenia, docenić największe wartości, takie jak miłość czy przyjaźń. Młody czytelnik poprzez proste w odbiorze teksty będzie w stanie samodzielnie wyciągnąć wnioski i zrozumieć morał płynący z każdej bajki. 

Mój największy zarzut dotyczy okrojonej treści, teksty są krótkie, zamykają się w dwóch, trzech stronach – to dobrze z punktu widzenia czytelników, którzy jeszcze słabo radzą sobie z smodzielnym czytaniem, ale młody człowiek, który kocha czytać będzie zawiedziony. W związku z tym publikację mogłabym polecić dzieciom we wczesnym wieku szkolnym, raczej chłopcom niż dziewczynkom i tym, którzy szukają książek zawierających proste słownictwo i wielką czcionkę.Na uwagę zasługuje piękne wydanie, w twardej oprawie z cudownymi, staroświeckimi ilustracjami, troszkę szkoda, że jest ich tak mało. Przypominają stylem dawne wydania bajek i cieszą oczy czytelnika bez względu na wiek. Konie i rycerze wyglądają jak żywi, stymulują wyobraźnię i zachęcają do zagłębienia się w lekturze. I kto wie, może jakiś mały Indianin zapragnie niczym Dwa Orły uratować swój lud?


Wartość dydaktyczna poszczególnych tekstów jest zróżnicowana. Od mądrych opowieści z wartościowym morałem, przez schematyczne teksty, które niczym nie zaskakują, po bajki zbytnio skrócone i okrojone, jakby wyrwane z większej całości. Być może ich treść miała być przystosowana do wymagać kilkulatka, jednak moim zdaniem teksty zbytnio uproszczono, co odebrało im plastyczność i specyficzną magię baśni.

Polecam zainteresowanym i wszystkim tym, którzy szukają niezbyt obszernej, a motywującej książki dla dziecka niechętnego nauce czytania. Objętość poszczególnych opowiadań na pewno nie odstraszy opornych gagatków, a proste słownictwo nie przysporzy problemów z odbiorem treści.

Format: 145x205mm
Oprawa twarda
liczba stron: 168

Tytuł: Baśnie i bajki
Autor: Jarosław Franciszek Bodziony
Wydawnictwo: NovaeRes 2015

20 komentarzy:

 1. Ja bym chętnie sięgnęła! Uwielbiam bajki i baśnie, a Twój opis strasznie mnie zachęcił :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż ten etap mamy już za sobą, a książek z bajkami i baśniami na naszych pólkach jest bez liku... Teraz troszkę poważniejsza literatura ;) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilustracje są rzeczywiście śliczne:) Książka przypomina mi trochę te, po które ja sięgałam gdy byłam mała;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam już duże dzieci, więc takie pozycje nie dla nich lektury teraz lecą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coraz ładnie te książki dla dzieci wydają ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne ilustrację, lubię czytać córce opowiadania z morałem

  OdpowiedzUsuń
 7. Super ilustracje! Szkoda, że teksty takie krótkie i nierówne..

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja młoda od września idzie do I klasy, ta książka może być dla niej idealnym wyborem. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że teksty takie uproszczone, ale przynajmniej małym dzieciom będzie się lepiej czytało.
  Mam nadzieję, że czujesz się lepiej:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mamy jeszcze trochę czasu do nauki czytania. Ale na pewno będę miała tą książkę na uwadze, gdy już przyjdzie czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam je ostatnio i faktycznie cudowne. :3

  OdpowiedzUsuń
 12. Akurat tej książki nie mam komu polecić, ze względu na to, że u mnie w domu królują dziewczęta, ale zgodzę się, że obrazki są prześliczne. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla samych ilustracji kupię i sprezentuję mojemu siostrzeńcowi :) Dziękuję za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pierwszy rzut oka rzuca się piękne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne ilustracje! Idealna pozycja na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Kocham baśnie, bajki, mity zresztą też :D Chętnie przeczytałabym tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. W dzieciństwie bardzo często sięgałam po baśnie :) Śliczne wydanie.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)