Nie wierz w człowieka - Iga Wiśniewska. Człowiek człowiekowi wilkiem...

Człowiek człowiekowi wilkiem
Człowiek człowiekowi strykiem
Lecz ty nie daj się zgnębić
Lecz ty nie daj się spętlić

Prozę Igi Wiśniewskiej poznałam czytając Żyli niedługo i nieszczęśliwie. Książka ta, traktująca o nietypowej wiedźmie zdobyła moje serce i nie mogłam się doczekać kontynuacji. Niestety autorka porzuciła dzieje Malice na rzecz mrocznych opowiadań o ludziach, w którym drzemią najmroczniejsze instynkty. Czy było warto? Jak autorka odnalazła się w kreowaniu realnej i brutalnej rzeczywistości? Sprawdźcie.

Człowiek człowiekowi szpadą
Człowiek człowiekowi zdradą
Lecz ty nie daj się zgładzić
Lecz ty nie daj się zdradzić

Wydawcą zbioru opowiadań Nie wierz w człowieka jest Miasto książek, więc jak się domyślacie książka jest dostępna jedynie jako e-book. Nie zniechęcajcie się jednak, ponieważ to zbiór, który warto poznać. Pamiętajcie, że podczas lektury przejdziecie na ciemną stronę ludzkiej natury i zostaniecie wciągnięci w mroczny świat przemocy, gniewu i zemsty. Wiersz Stachury wstawiłam tutaj nie bez powodu. Zbiór zawiera szesnaście tekstów, których tytułu stanowią klimatycznie dobrane wersy z tego właśnie wiersza. Jesteście gotowi na piekło?

Człowiek człowiekowi pumą
Człowiek człowiekowi dżumą
Lecz ty nie daj się pumie
Lecz ty nie daj się dżumie

Sięgając po poprzednią książkę autorki spodziewałam się lektury lekkiej i zabawnej. Taką też dostałam. Natomiast zbiór opowiadań zaskoczył mnie i pokazał nową twarz Igi Wiśniewskiej i nie jestem pewna, czy sprawiło mi to przyjemność. Nie wiem jakie jeszcze pokłady mroku tkwią w wyobraźni autorki i zastanawia mnie, jakim cudem wnika ona tak głęboko w psychikę człowieka skrzywionego życiowymi doświadczeniami. Pisarka odkrywa najmroczniejsze sekrety i instynkty, które drzemią w sporej części naszej populacji. Zdajecie sobie sprawę, że sfrustrowany pracownik banku może kiedyś pęknąć, wyciągnąć broń i wystrzelać współpracowników czerpiąc z tego najcudowniejszą satysfakcję? Wiecie, że przyjaźnie wyglądający mężczyzna, który obserwuje wasze dziecko na placu zabaw może być niebezpiecznym pedofilem? Jesteście świadomi, że każda wasza decyzja może zostawić niezmywalny ślad na psychice słabej osoby? Uważajcie, książka Wiśniewskiej otwiera oczy na okrucieństwo i uzmysławia przyczyny ludzkiego bestialstwa.

Człowiek człowiekowi łomem
Człowiek człowiekowi gromem
Lecz ty nie daj się zgłuszyć
Lecz ty nie daj się skruszyć

Jestem pod wrażeniem psychologicznego nakreślenia postaci, wszyscy bohaterowie byli spójni i wiarygodni (mimo oznak psychicznej niestabilności). Opowiadania miały zróżnicowany poziom - od świetnych po dość słabe i choć były dla mnie dość przewidywalne, przeczytałam je z niesłabnącym zainteresowaniem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że autorka przyłożyła się o ciągu przyczynowo-skutkowego. Każda zbrodnia miała uzasadnienie, teksty kończyły się refleksją, ale w taki sposób, że nie poczułam irytacji. Wywoływały gęsią skórkę i strach, przyznam szczerze, że nie mogłam ich czytać wieczorem, ponieważ miałabym kłopoty z zaśnięciem.

Człowiek człowiekowi wilkiem
Lecz ty nie daj się zwalczyć
Człowiek człowiekowi bliźnim
Z bliźnim się możesz zabliźnić

Podobało mi się też połączenie poszczególnych opowiadań ze sobą, wydarzenia z kilku z nich miały swoją kontynuację w następnym tekście. Mogłam poznać punkt widzenia kata, ofiary, bądź obserwatora, co budowało pełen obraz ludzkich dewiacji. Mimo, że tego typu literaturę oszczędnie sobie dawkuję nie żałuję chwil poświęconych na lekturę. Przypomniałam sobie, że świat to nie jest eden pełen różowych chmurek i dobrych, empatycznych ludzi (w co powoli zaczynałam wierzyć) a niebezpieczna kraina, gdzie człowiek człowiekowi katem...

Idealny prezent dla
wszystkich wielbicieli mocnych wrażeń, krótkich tekstów i przekrojów ludzkiej psychiki. Będziecie usatysfakcjinowani. Ebook można kupić na stronie wydawcy (kliknięcie w zdjcie okładki przeniesie was wprost do księgarni ;)

Za możliwość przeczytania 
książki dziękuję Miastu książek


* cytaty pochodzą z wiersza Edwarda Stachury Człowiek człowiekowi. Poniżej możecie sobie posłuchać ;)22 komentarze:

 1. Słyszałam już o tej książce i chociaż początkowo moja opinia wyglądała tak: "nigdy w życiu", a potem "no, może kiedyś", to teraz już jestem przekonana i chętnie bym sięgnęła, ale wciąz uwiera mnie fakt, że to opowiadania ;<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co zauważyłam? Im więcej opowiadań się czyta, tym bardziej można się do nich przyzwyczaić ;)

   Usuń
  2. Coś w tym jest - opowiadania to forma, do której trzeba przywyknąć, ja miałam tak z Munro. Potrzeba trochę czasu by je docenić :).

   Usuń
 2. Nie przepadam za opowiadaniami i chyba wolałabym jak coś to mniej mrocznego, chociaż zdaję sobie sprawę, że w ludzkiej psychice jest pewien mrok.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy o tej książce nie słyszałam i raczej nie sięgnę, to chyba nie mój gatunek.

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz usłyszałam o tej książce i jakoś nie jestem do nie przekonana. http://pizama-w-koty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem Ci, że nie przeszkadza mi wersja elektroniczna opowiadań. Bardzo mnie nimi zaintrygowałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opowiadania są mroczne, pokazują ciemną stronę natury człowieka i choć czytanie ich wiele mnie kosztowało, wiem że autorka mocno się przyłożyła. Wiśniewska jest przykładem pisarki, która się rozwija. Polecam Ci te opowiadania ;)

   Usuń
 6. Trochę żałuję, że są to opowiadania, a nie jakaś dłuższa proza. Mimo to lubię czytać takie mroczne, przerażające historie, dlatego dam szanse poznania tej książce, kiedy tylko trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym przeczytała, choć szkoda, że to nie dłuższa forma :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli są w nim zagwarantowane mocne wrażenie, to nawet i ja się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba raczej nie jestem zainteresowana tym razem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję, że to zbiór w sam raz dla mnie. Mroczna strona ludzkiej natury jest dla mnie czymś jednocześnie odpychającym i intrygującym, dlatego z pewnością poznam te opowiadania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam jak dotąd o autorce, a szkoda, po tekst wydaje się ciekawy i dopasowany do moich literackich zainteresowań. Odstrasza mnie nieco forma e-booka i z tego względu być może nieprędko po tę książkę sięgnę, ale będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety zarówno ta jak i poprzednia książka autorki zostały wydane w ebooku... Nie ma to jak papier, ale tym razem warto się przemóc ;)

   Usuń
 12. Lubię styl pani Igi. Miałam możliwość zrecenzowania tej książki, jednak brak czasu zmusił mnie do odmówienia. Dla samej przyjemności na pewno po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielka szkoda, że to ebook. Mam w nich zbyt duże zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię opowiadania i po te też bym z chęcią sięgnęła, gdyby... to nie był ebook ;))

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja również dawkuję sobie tego typu literaturę:) Muszę przyznać, że autorka bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie tym zbiorem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie lubię aż tak mrocznych opowieści, po prostu za bardzo mnie przerażają i... strasznie oddziałują na moją słabą psychikę. ;) Dlatego niestety muszę odpuścić.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)