Miasto Kości - Cassandra Clare - refleksje poekranizacyjne :)

Trylogię pani Cassandry Clare przeczytałam już jakiś czas temu, ale dopiero dzisiaj postanowiłam podzielić się z wami wrażeniami. Nie ukrywam,że znaczący wpływ miało na to obejrzenie ekranizacji. Wiem, że większość czytelników nieufnie podchodzi do książek, wokół których jest tyle szumu, ale tutaj naprawdę warto zwalczyć niechęć.
Przyznam, że ja do do serii Dary Anioła zabierałam się bardzo długo, przerażała mnie liczba tomów i to, że cykl nie został jeszcze do końca napisany (opis na nowej okładce, mówiący o tym, że to trylogia jest mylący. Owszem, pewna historia zawiera się w trzech tomach, ale autorka zostawiła otwarte zakończenie, dając sobie furtkę na przyszłość i tak naprawdę nie wiadomo ile tomów powstanie. Na dzień dzisiejszy jest pięć).
W końcu jednak nadszedł ten dzień i zaczęłam czytać, a właściwie pochłaniać tę genialną opowieść! Poziom emocjonalny bohaterów na poziomie liceum, ale pal licho, wsiąkłam :) Od pierwszych stron mnóstwo się dzieje, liczne zwroty akcji i ciekawie zarysowane postaci sprawiają, że książkę czyta się "na wdechu". 

Główna bohaterka, Clary Fray, wychowana w poczuciu, że jest zwyczajnym dzieckiem, a mimo to odważna i niepokorna. Jace – ukształtowany przez ojca-tyrana, wrażliwy dzieciak skrywający się za maską sarkastycznego dupka. Simon – zakochany w Clary, cierpliwy przyjaciel, który na pewno skończy ze złamanym sercem. I mój ulubiony Magnus Bane - czarownik, ekscentryk i charakter czarno-biały. Poza tym mnóstwo istot magicznych, czego tu nie ma: anioły, wampiry, wilkołaki, demony, faerie (tego jeszcze nie było), skrzaty, pomniejsze demony i czarownicy. Może ktoś poczuje się dotknięty, ale dla mnie cykl przypomina Harrego Pottera i tak, jest to komplement! Niektóre wątki do przełknięcia tylko dla tolerancyjnych, gdyż na przykład taki Alec, Nocny Łowca jest gejem, a ktoś inny kocha kogoś, kogo nie powinien, ale nie zdradzę kto, bo popsułabym niespodziankę.

Zatem polecam, skuście się, nawet jeśli nie macie już nastu lat. I nie poddawajcie się po kilku stronach.  A jak już skończycie, na deser obejrzyjcie film.

 

Autor: Cassandra Clare
cykl: Dary Anioła
Tom I  Miasto kości
Wydawnictwo: MAG


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)