Opowiem Ci bajkę, chcesz? Mam wrażenie, że ostatnio niczego innego nie czytam, choć bajki na które trafiam mają wyjątkowo zróżnicowany poziom. Papierowa księżniczka, hit Goodreads, budzi zaciekłe dyskusje i wbrew tytułowi ma niewiele wspólnego z Kopciuszkiem czy (B)ellą. Pokochasz ją lub znienawidzisz (obstawiam, że raczej to drugie), ale z pewnością nie pozostaniesz wobec niej obojętna. Zaryzykujesz?
Co w fabule piszczy?
Życie Elli Harper nie przypomina bajki – dziewczyna nie ma ojca, często przeprowadza się z miasta do miasta, ciężko pracuje i codziennie walczy, by związać koniec z końcem. Jedynie marzenia o lepszym jutrze podtrzymują ją na duchu. Czy jest szansa, aby się spełniły?
Nagle za sprawą członków rodziny Royal Ella trafia do świata bogactwa i luksusu. Nie wie jednak, że ta piękna otoczka skrywa niewyobrażalne zepsucie. Reed, jeden z pięciu braci, jest „perłą w koronie” rodu Royalów. Dziewczyna nie potrafi się oprzeć jego urokowi, lecz chłopak za wszelką cenę chce zniszczyć jej fascynację.
Stopniowo na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, a Ella uświadamia sobie, że jest w stanie przetrwać wszystko – oprócz życia w pałacu Royalów.
Erin Watt to duet amerykańskich autorek, które postanowiły na nowo opowiedzieć historię ocalonej księżniczki. Stworzyły papierową postać Elli Harper i wrzuciły ją w sam środek piekła pełnego testosteronu i niezrozumiałych rodzinnych relacji. Opis wydawcy może być nieco mylący, brzmi bowiem dość banalnie i wywołuje skojarzenia z typową opowieścią o Kopciuszku, który jakimś cudem trafił na bal. Tymczasem okazuje się, że będzie to impreza z koszmaru – narkotyki, przygodny seks, bogate, rozpuszczone dzieciaki, nękanie i poniżanie to nowa codzienność Elli Harper, która już wcześniej nie miała w życiu lekko. Zarabiała na życie jako striptizerka, utrzymywała siebie i umierającą matkę, próbowała po prostu przeżyć, w dalekich planach mając studia. Aż pewnego dnia została "uratowana" przez tajemniczego mężczyznę, podającego się za jej opiekuna (to nie tak jak myślisz, kotku) i na własnej skórze przekonała się, że bogactwo nie jest gwarancją szczęścia.
Pomysł młodych autorek może szokować i wywoływać kontrowersje głównie za sprawą społecznego wydźwięku powieści. Tak seksistowskiej, brudnej i krzywdzącej nastolatki książki nie czytałam już dawno. Destrukcyjne zachowania są tutaj na porządku dziennym, bohaterowie zmierzają w sobie tylko znanym kierunku, nie szanują niczego ani nikogo, nie kierują się w życiu żadnymi zasadami, łakną adrenaliny, a ich zachowanie jako całokształt jest zwyczajnie niewiarygodne. Powieść absolutnie nie przystaje do polskich realiów, jednak znakomicie zakotwicza się w świecie znanym młodym czytelnikom z amerykańskich seriali (choćby Plotkara, czy Riverdale).
Bohaterowie płynnie przechodzą od nienawiści do nieokiełznanej namiętności, a w ich zachowanieu nie ma żadnych granic. Pamiętaj, że to literacka fikcja, a przedstawiona historia nie ma na celu propagowania zdrowego stylu życia i z pewnością nie posłuży jako dydaktyczna literatura dla nastolatków. To czysto rozrywkowa pozycja, może nie na najwyższym poziomie, ale za to zaskakująca i niekiedy wprawiająca w osłupienie. Autorki wzięły sobie za cel maksymalne zaszokowanie czytelnika, a jak najłatwiej to zrobić? Wpakować w historię wszelkie skandaliczne zachowania, seksizm, nałogi i luksus, dodać szczyptę romansu, kilku napakowanych mięśniaków i zagubiona sierotkę, która czasem potrafi tupnąć nóżką i bestseller gotowy.
Plusem książki są bez wątpienia elementy zaskoczenia i niesztampowe momenty kulminacyjne. Autorki nie przyłożyły się do kreacji postaci i w pierwszym tomie tak naprawdę nie zakończyły ani nie wyjaśniły żadnego wątku, ale jest szansa, że kolejne części cyklu przyniosą ciekawe rozwiązania. kwestia tylko, czy wykorzystają potencjał postaci i nie sprowadzą całości do mdłego romansidła.
Papierową księżniczkę dobrze się czyta, a finałowy cliffhanger staje się gwarancją sięgnięcia po kolejny tom (choćby z ciekawości). Zatem droga czytelniczko, jeśli lubisz nieco depresyjne, młodzieżowe klimaty, brudne historie, motyw hate love i w dodatku nie podchodzisz do tego typu książek zbyt serio, przeczytaj. Przekonasz się, że nie bez powodu seria The Royals budzi za oceanem tak wielkie zainteresowanie. Ja jestem na tak i czekam na Twoje wrażenia.
Szczegóły
Tytuł: Papierowa ksieżniczka
Autor: Erin Watt
Seria: The Royals/Królewska
Przekład: Maria Smulewska-Dziadosz
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 14 marca 2018
Gatunek: młodzieżowa
Tekst: Angelika
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)