Portfel piszczy, czyli zapowiedzi styczniowe


Styczeń 2016 pod względem zapowiedzi to istne szaleństwo. Dlatego pokażę Wam dziś tylko to, co zamierzam przeczytać. Premiery poddałam bezlitosnej selekcji :)


Kobiecy wymiar literatury


Magdalena Witkiewicz, Natasza Socha – Awaria małżeńskaPremiera 20 stycznia – Filia: połączenie sarkazmu i zmysłu obserwacji Nataszy Sochy oraz wrażliwości i humoru Magdaleny Witkiewicz sprawiło, że ich wspólna książka to rozrywkowy majstersztyk. Sami zobaczycie :)

Jak wygląda dom bez żon? Pewnego dnia Mateusz i Sebastian, dwaj obcysobie faceci, stają się bliźniakami syjamskimi złączonymi wspólnym losem tymczasowych samotnych ojców. Tylko czy dadzą radę sprostać wyzwaniom?


Ałbena Grabowska – Lady M. Premiera 27 stycznia – Zwierciadło: książka wydana wcześniej jako ebook doczekała się papierowej wersji. Znam już doskonały i przewotny styl autorki, dlatego nie wyobrażam sobie, bym nie przeczytała tej książki.

Lady M., kolejna książka nowej królowej literatury kobiecej Ałbeny Grabowskiej to opowieść o małżeństwie, którego życie zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście. Tragedia wisi w powietrzu. Kto zapłaci za popełniony błąd?


Agnieszka Lis – Pozytywka Premiera 13 stycznia – Czwarta Strona: debiuty wydawane przez to wydawnictwo są starannie wybierane, dlatego można je kupować praktycznie w ciemno. czy tym razem będzie tak samo?

Gdy cichną weselne dzwony, nadchodzi proza życia. Monika nie wierzy własnemu szczęściu. Wystawny ślub, którego zazdrości jej cała wieś, bogaty i przystojny mąż oraz wspaniałe życie w okazałej willi teściów na warszawskim Żoliborzu. Wielkie miasto otwiera przed dziewczyną nowe możliwości, ale kryje też wiele pokus. Coraz częściej ulega im Robert, który nawet w oczach żony przestaje być...


Kathryn Taylor – Ocalić Daringham HallPremiera 13 stycznia – Otwarte: przedpremierową recenzję tej powieści już publikowałam na blogu. Przeczytajcie ją, jesli jeszcze tego nie zrobiliście. To bardzo dobry, klasyczny romans z tajemnicami w tle.

Ben Sterling po konfrontacji z rodziną Camdenów niechętnie zgadza się pozostać w rezydencji Daringham Hall. Za wszelką cenę chce poznać prawdę o związku swojej matki z Ralphem Camdenem. Nie jest to dla niego łatwe, ponieważ skutecznie rozprasza go obecność Kate i pożądanie, jakie dziewczyna w nim budzi. Mury angielskiej rezydencji będą świadkami burzliwych emocji, a przed Benem pojawi się...


New Adult i dylematy miłosneK.A. Tucker – Pięć sposobów na upadekPremiera 20 stycznia – Filia: czwarty tom jednej z moich ulubionych serii New Adult zapowiada się genialnie. Tym razem poznamy historię Bena, a z poprzednich części wiadomo jaki to uroczy typ :)

Colleen Hoover – Ta dziewczyna Premiera 13 stycznia – WAB: ostatni tom serii Pułapka uczuć stanowi zakończenie historii Layken i Willa. Bohaterowie biorą ślub, a opowieść snuje Will. Czy będzie to niepotrzebny, odgrzewany kotlet? Zobaczymy.

Emma Chase – Związani Premiera 13 stycznia – Filia: finałowy tom tom serii pani Chase musi znaleźć się na mojej półce, tym bardziej, że powracają w nim ulubieni bohaterowie – Drew i Kate , którzy wreszcie biorą ślub...

Renata Chaczko – Aż do dnaPremiera 25 stycznia – Zysk i S-ka: do tej pozycji zachęcił mnie blurb, zapowiada się ciekawa lektura w nurcie NewAdult, w dodatku w polskim wydaniu.

Roxi ma 19 lat i jest piękną dziewczyną. Pewną siebie, pozbawioną hamulców i kompleksów. Jej życie to ciąg imprez, używek, seksu z przypadkowymi mężczyznami dającego jej poczucie władzy nad nimi. Do czasu…
Roxi poznaje starszego, intrygującego mężczyznę i z zaskoczeniem odkrywa, że życie to nie tylko wieczna balanga, ale też samotność, konieczność wyboru, potrzeba miłości. Czy pod zasłoną imprezowiczki kryje się wrażliwa, łaknąca prawdziwej bliskości dziewczyna? Czy przeżycia kobiet w poprzednim pokoleniu mogą wpływać na jej wybory?
Roxi będzie musiała zadecydować, jak dalej pokierować swoim życiem. Jedna z dróg będzie prowadzić do upadku, druga – do ocalenia. Którą z nich wybierze? O tym w jej pamiętniku – tak kontrowersyjnym i tak bardzo osobistym, że najlepiej czytać go w ukryciu…


Mocne wrażeniaRobert Galbraith – Żniwa złaPremiera 15 stycznia – Dolnośląskie: trzecia książka z cyklu o Cormoranie Striku autorstwa J.K. Rowling zapowiada się doskonale. Czytałam dotąd tylko Wołanie kukułki, które zrobiło na mnie dobre wrażenie. A teraz poluję na Jedwabnika i najnowszą premierę w twardej oprawie.

Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę.


Remigiusz Mróz – Parabellum. Głębia osobliwości Premiera 13 stycznia – Czwarta Strona: dwa pierwsze tomy cyklu dopiero czekaja na mojej półce, ale Mróz to... Mróz. Nie mam wątpliwości, że będzie to dobra książka.

Jest rok 1940, fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę…
Braci Zaniewskich czeka daleka i niebezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni jego los. Tymczasem Staszek, rozdzielony z Marią, niechybnie zmierza prosto na spotkanie śmierci…
Po drugiej stronie barykady pewien oficer SS będzie musiał zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego lojalność wobec kraju, czy wobec ludzi…


Remigiusz Mróz – Przewieszenie Premiera 13 stycznia – Filia: tego wyboru chyba nie muszę tłumaczyć? Ekspozycja zrobiła na mnie tak piorunujące wrażenie, że czekanie na kontynuację okazało się katorgą. To największy must have stycznia.

Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, że ktoś morduje turystów na szlakach.
Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać.
Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.


Jürgen Thorwald – Ginekolodzy Premiera 13 stycznia – Marginesy: pierwsze światowe wydanie najbardziej kontrowersyjnej książki autora musi trafić na moją półkę. Obie z mamą już zacieramy rączki na myśl o lekturze, choć każda z z nas z innego powodu :)

Autor w tej książce po raz pierwszy wystąpił przeciwko lekarzom. Nie szczędzi gorzkich słów tym, którzy nauki Kościoła, nierzadko stojące w sprzeczności z medycyną i zdrowym rozsądkiem, przedkładali nad dobro pacjentek. Pisał: „Ginekolodzy będą książką prowokacyjną. Opowiada ona o brutalności wielu lekarzy, ich wrogości do kobiet, kulcie macicy, któremu się oddawali, nawet jeśli kobieta musiała umrzeć z tego powodu”.


Dystopia, fantastyka
Suzanne Young – Kuracja samobójcówPremiera 16 stycznia – Feeria Young: w nowym roku kończę z młodzieżówkami, ale kontynuację tak dobrej dystopii muszę poznać.

Sloane i James uciekli przed epidemią i Programem, ale nie udało im się uciec przed niebezpieczeństwem. Bo Program nie chce o nich zapomnieć…
Teraz, dołączywszy do grupy buntowników, muszą uważać na to, komu mogą zaufać, i znaleźć sposób na obalenie Programu i powstrzymanie epidemii. A to jest bardzo trudne, gdy w pamięci mają tyle białych plam. Pomóc im może tylko Kuracja – tajemnicza tabletka, która może przywrócić wspomnienia. Za bardzo wysoką cenę.
I istnieje tylko jedna dawka.


Aneta Jadowska – Szamański bluesPremiera 15 stycznia – Fabryka Słów: po książki tej autorki sięgam w ciemno. Historia Witkaca zapowiada się genialnie.

Witkacy miał nadzieję, że jeśli zaliczy kryzys przed czterdziestką, będzie się on objawiał idiotycznie szybkim samochodem i nieprzyzwoicie ślicznymi kobietami. Zamiast tego rozpleniły się magia, duchy i upiory. A gdy tylko zaczął sobie radzić z tą pokręconą rzeczywistością, kryzys wszedł w fazę drugą. W życiu Witkaca pojawia się kobieta z jego przeszłości, która nieoczekiwanie zniknęła szesnaście lat wcześniej. Cała w czerwieni, z bagażem kłopotów i tajemnic. Nie czas na spacer w deszczu aleją gorzkich wspomnień. Noworodki umierają, duchy się panoszą bardziej niż zwykle i coś złego czai się na Witkaca w ciemności. Nie czuje się on bohaterem, ale los zdaje się tym zupełnie nie przejmować i rzuca nowe wyzwania. Gdyby chociaż w zaświatach czekał kontyngent nieprzyzwoicie ślicznych kobiet, a nie rozwścieczeni i agresywni Przedwieczni…


Danielle L. Jensen – Porwana pieśniarkaPremiera 13 stycznia – Galeria Książki: nie mam pojęcia co to jest, ale wszyscy o tym piszą :)

Czasami trzeba zrobić coś niewyobrażalnego.
Od pięciu stuleci trolle nie mogą opuszczać miasta pod ruinami Samotnej Góry. Więzi je klątwa czarownicy. Przez wieki wspomnienia o ich mrocznej i złowrogiej magii zatarły się w ludzkiej pamięci. Niespodziewanie pojawia się przepowiednia o związku, który złamie potężne zaklęcie. W Cécile de Troyes rozpoznano kobietę z przepowiedni. Zostaje więc porwana i uwięziona pod górą. Od pierwszej chwili w podziemnym mieście dziewczyna myśli tylko o jednym – o ucieczce. Trolle, które ją uprowadziły, są jednak inteligentne, szybkie i nieludzko silne. Porwana musi czekać na właściwy moment i stosowną okazję.
Z biegiem czasu dzieje się coś niezwykłego – w sercu Cécile kiełkuje uczucie do tajemniczego księcia, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje kolejne osoby, nawiązuje przyjaźnie i powoli uzmysławia sobie, że może być jedyną nadzieją dla mieszańców zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt. A Tristan, jej książę i przyszły król, jest jego tajnym przywódcą.
W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata Cécile przestaje być córką prostego rolnika, staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus, podziemne miasto.


Ann Brashares – Tu i terazPremiera 13 stycznia – YA!: ostatnia młodzieżówka na mojej liście. Chcę przeczytać, ale poczekam na Wasze recenzje.

Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju – przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z „tubylcami” jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves?
Dzieli ich kilkadziesiąt lat, łączy uczucie. We dwoje są zdolni odmienić bieg historii. Ale czy będą w stanie to zrobić?


Znaleźliście coś dla siebie? A może macie całkiem inne typy?


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)