Eksplozje – Janusz Leon Wiśniewski. Zapowiedź


Eksplozje  to ekskluzywny literacki podarunek dla wszystkich kobiet. Takiego pojedynku jeszcze nie było. Autor, który wie, jak mówić o kobietach i ośmiu wrażliwych mężczyzn, którzy weszli z nim w dialog. 

W Kulminacjach Janusz L. Wiśniewski, jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy, zaprosił do współpracy osiem pisarek – osiem opowiadań jego pióra zyskało fabularny komentarz, a każda historia obrosła w drugi tekst i kobiece spojrzenie. W Eksplozjach z opowiadaniami Wiśniewskiego mierzą się Tomasz Jastrun, Daniel Odija, Alek Rogoziński, A.J. Gabryel, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Igor Brejdygant i Ahsan Ridha Hassan.


Szesnaście opowieści o naturze męsko-damskich relacji, o tym jak życie w ciągu jednej chwili może nabrać sensu lub całkiem się zawalić, o miłości i stracie, goryczy i uniesieniach, o dobrych i złych wyborach. Historie Wiśniewskiego są pretekstem, punktem wyjścia, początkiem lub końcem innych historii. Jak w Kulminacjach, tak i w Eksplozjach towarzyszący Wiśniewskiemu w literackiej grze pisarze rozbudowują wątki, które pobudziły ich wyobraźnię, dopowiadają, eksplorują przestrzeń jego opowiadań, tym razem wypełniając ją męską energią.Do miniatury o kobiecie, która dowiaduje się, że mężczyzna jej życia jest ciężko chory, dopisana zostaje niemal lustrzana opowieść o tym, że nie tylko śmierć może odbierać nam tych, których kochamy. Głos uwięzionej w domu z powodu choroby dziewczynki obserwującej dysfunkcyjną relację rodziców zostaje uzupełniony o głos jej ojca. Opowiadanie o młodej żonie, która budzi się codziennie o trzeciej rano, a na ścianie ma wciąż kalendarz z 1994 roku, zyskuje postscriptum – czy można nauczyć się żyć na nowo, gdy pod wpływem wielkiej tragedii czas się kiedyś dla nas zatrzymał? Narracja kochanki, która znosi odium wiążące się z byciem „tą drugą”, ściera się z symetryczną narracją ukazującą męskie spojrzenie uczestnika tego samego melodramatu. Opowieść młodego rybaka, który kochał złą kobietę, uwidacznia jak to samo zdarzenie może być przeżywane inaczej przez dwie będące ze sobą osoby. Te i inne historie składają się na interesujący tom prozatorskich dwugłosów, z których wybrzmiewa panorama męsko-damskich relacji, emocji i zależności. 

Janusz Leon Wiśniewski jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść S@motność w sieci stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści Bikini i Los powtórzony, zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci, dwie powieści w listach napisane w duecie z Małgorzatą Domagalik. Prawa do jego powieści Na fejsie z moim synem, jeszcze przed polską premierą, zostały sprzedane do Rosji. W niespełna trzy miesiące po premierze powieści Grand, prawa zostały sprzedane na Ukrainę, tydzień później do Rosji.

Premiera książki już 1 lutego. 
Czuję, że to będzie idealny prezent na Walentynki ;) 
Skusicie się?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)