Immunitet – Remigiusz Mróz. Człowieku, daj żyćWrażenia z lektury Immunitetu mogłabym streścić w jednym zdaniu, ponieważ poziom irytacji, jaką wywołała czwarta część cyklu o Chyłce był jeszcze większy niż przy Rewizji. I o ile poprzednie tomy przyjęłam niemal bezkrytycznie, o tyle tutaj troszkę się czepiam. Czy to możliwe, że cykl o Chyłce już się wypalił? Przeczytajcie.

O czym jest Immunitet?

Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu. Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny? Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości. Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają…


Remigiusz Mróz tym razem oparł fabułę książki o zasady odbierania immunitetu i postanowił zaznajomić czytelnika ze środowiskiem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Udowodnił, że nawet tak zaszczytne stanowisko mogą pełnić ludzie nie do końca kryształowi i skrywający niegrzeczne tajemnice. Jednak poza aspektami prawnymi książka zawiera szereg wątków mocno obyczajowych. A to za sprawą dogłębnego grzebania w życiu bohaterów, czyli Chyłki i Kordiana, którzy po raz kolejny muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i tym razem powalczyć w duecie o większe dobro. Czy im się uda? jak myślicie?


Po raz kolejny muszę podkreslić fakt, że Remigiusz Mróz kreuje nową jakość na rynku książki i tworzy niemal nowy gatunek: literaturę mroźną. Charakterystyczne postaci, kwieciste, ociekające sarkazmem dialogi, dynamiczna akcja i zaskakująca fabuła to elementy, które wystąpiły w Immunitecie i sprawiły, że książka nie nadaje się dla osób dawkujących lekturę. Immunitet po prostu trzeba przeczytać za jednym posiedzeniem, bo inaczej nie będzie można spać! Zresztą, po lekturze też nie można, bo to, co autor nawyczyniał na końcu wprost przechodzi ludzkie pojęcie i jestem ciekawa, jak wybrnie z tego w kolejnym tomie.

Powyższy akapit jasno dowodzi, ze powieść przypadła mi do gustu, jednak uważam, że nie zaszkodziłoby jej skrócenie o jakieś sto stron (mniej więcej w połowie, przez dobre kilkadziesiąt stron nieco przysypiałam). Ponadto jeden z elementów fabuły, a mianowicie cymelium Chyłki, totalnie mnie nie przekonał (uznaję, że Zordon doznał zaćmienia umysłu, gdy dał się podejść jak niewinne dziecko). Poza tymi drobnymi uwagami, nie mam zastrzeżeń. Immunitet to kolejny odcinek doskonałego serialu prawniczo-obyczajowo-sensacyjnego, który po prostu trzeba przeżyć. 

Na uwagę zasługuje rozbudowana warstwa obyczajowa – autor zaskakuje umiejętnością wczucia się w emocje bohaterów i choć tworzy specyficzne postaci, nie sposób odmówić im realizmu. Kto wie, może te zmiany sprawią, że kiedyś spod jego pióra wypłynie spektakularny thriller psychologiczny? Teraz już wiem, że w przypadku Remigiusza Mroza nie można wykluczyć niczego. Polecam ozięble.Szczegóły
Tytuł: Immunitet
Autor: Remigiusz Mróz
Cykl: Joanna Chyłka
Wydawnictwo: Czwarta Strona 2016

Ocena
Treść: bardzo dobra, 7/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: świetna jak poprzednie
Zobacz więcej >

November 9 – Colleen Hoover. Przedpremierowo


Chodzą słuchy, że November 9 to najlepsza książka Colleen Hoover, która wraca z niezapomnianą historią miłosną o młodym pisarzu i jego muzie. Oficjalna premiera książki będzie dopiero 9 listopada, ale szczęśliwcy, którzy odwiedzili Krakowskie Targi Książki mogli kupić powieść przedpremierowo. Mam nadzieję, że to zrobili, ponieważ każdy fan New Adult będzie usatysfakcjonowany. 

Co w fabule piszczy? Czyli o czym jest ta książka?

Fallon spotyka się z ojcem, co do którego żywi nieszczególnie ciepłe uczucia. Świadkiem ich nieprzyjemnej rozmowy jest Ben, początkujący pisarz, który staje w obronie dziewczyny i mianuje się jej samozwańczym chłopakiem. To ważny dzień dla Fallon, ponieważ następnego dnia dziewczyna wyjeżdża z kraju, by rozpocząć nowe życie w Nowym Jorku, gdzie planuje kontynuować przerwaną karierę aktorską. Ojciec dziewczyny nie zgadza się na to, ponieważ uważa, że jego córka, oszpecona bliznami, nie ma szans na karierę.

Fallon i Ben postanawiają spędzić trochę czasu razem i okazuje się, że to jedna z ich najlepszych decyzji. Umawiają się, że co rok o tej samej porze, 9 listopada będą powtarzać swoje spotkanie i czekać, do czego to doprowadzi... A uwierzcie mi, będzie się działo.


November 9 to jedna z najbardziej uroczych historii, jakie czytałam. Może nie jest to najlepsza powieść Collen Hoover, a wielbiciele twórczości autorki znajdą w książce wiele wykorzystanych wcześniej motywów, jednak jest w tej historii coś, co sprawia, że zagnieżdża się ona w sercu na stałe tak jak Ugly Love, czy Hopeless. Przypuszczam, że gdybym należała do młodszych czytelniczek, albo do tych, którzy dopiero odkrywają New Adult, moje zachwyty nie miałyby końca. November 9 to bowiem historia wyjątkowo ciepła, nieco nostalgiczna, romantyczna, urocza, zabawna i wyjątkowo angażująca emocjonalnie. Łamie serce, by potem je uzdrowić, sieje zamęt w umyśle czytelnika i wystawia jego nerwy na próbę. Zawiera elementy dość nierealne do zrealizowania w prawdziwym życiu, ale za to kipi romantyzmem i pokazuje przecudną historię miłosną.

Dla zainteresowanych lekturą mam tradę – jak ognia unikajcie recenzji zawierających spojlery. Nie wczytujcie się w opinie, co do których nie macie pewności, że za wiele nie zdradzą. Nie odbierajcie sobie przyjemności odkrywania złożoności tej historii, bo tylko w wtedy macie szansę przeżyć kilka szokujących chwil i zmoczyć kilka chusteczek :)

Bardzo podobał mi się fakt, że Hoover stworzyła postać pisarza, o niecodziennej motywacji do pisania. Książka Bena to coś więcej niż tylko planowanie sukcesu literackiego, stanowi ważny element fabuły i sprawia, że łzy płyną nieprzerwanym strumieniem. A Fallon? Fallon jest jedną z najbardziej twardych zawodniczek w historiach tego typu. Nie jest idealna, dzięki zewnętrznym defektom staje się czytelnikowi bliższa niż jakakolwiek bohaterka o skrzywdzonej duszy. Młoda aktorka walczy z kompleksami, a sposób w jaki to robi, może okazać się inspirujący dla wielu młodych dziewcząt. Na uwagę zasługuje równiej kreacja bohaterów drugoplanowych, którzy choć nie mają dominujących ról, wpływają na całość fabuły w znaczący sposób i przyczyniają się do wytworzenia więzi między czytajacym, a postaciami.

November 9 to historia dość rozbudowana, mimo standardowej dla Hoover objętości. Tym razem autorka postawiła na kilka wątków komplikujących życie bohaterów, rzuciła im pod nogi kłody różnego rodzaju i nie oparła powieści na jednej, jedynej traumie z przeszłości, co działa odświeżająco (w końcu ile można czytać o molestowaniu, alkoholizmie, czy osieroceniu).

To wszystko sprawia, że książka mimo wykorzystania kilku znanych schematów, była wyjątkowa, chwytająca za serce, tak wciągająca, że przeczytałam ją za jednym podejściem, a do tego zapewniła mi mnóstwo dobrej zabawy i trochę łez – czyli to, czego potrzebowałam. 

Poza tym opowieść ma wyjątkowo wartościowy przekaz – wszystkie błędy można naprawić, o ile motywacja jest dość silna, by przetrwać najgorsze. Bohaterowie muszą przejść długą drogę, by rozumieć istotę popełnionego zła i nauczyć się wybaczać, przede wszystkim sobie. A przy okazji znajdują bajkową, niczym nieograniczoną miłość.

Ksiażkę polecam wszystkim młodym czytelnikom,  uwielbiającym New Adult i przecudne, nieoczywiste historie miłosne. Collen Hoover po raz kolejny pokazała, że zasługuje na miano bestselerowej pisarki – wierzę, że nie będziecie zawiedzeni.

Szczegóły
Tytuł: November 9
Autor: Colleen Hoover
Przekład: Piotr Grzegorzewski
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 9 listopada 2016


Ocena
Treść: bardzo dobra, 8/10
Styl: bardzo dobry
Okładka: ładna

Zobacz więcej >

Kochamy Hermionę bardziej niż Harry'ego Pottera! Prawda, czy fałsz?


22 października w księgarniach pojawił się Harry Potter i Przeklęte Dziecko – ósmy tom serii J.K. Rowling, która przygodami trójki czarodziejów podbiła serca czytelników na całym świecie. Merlin.pl, we współpracy z serwisem harry-potter.net.pl przeprowadził własne badanie, aby sprawdzić co najbardziej kręci nas w Harrym Potterze – cyklu, w którym, jak się okazuje, najbardziej pokochaliśmy… Hermionę Granger.
Zobacz więcej >

Skazanie – Emma Chase. Śmiech przez łzy


Skazanie to drugi tom cyklu The Legal Briefs, w którym poznajemy od środka świat młodych prawników. O części pierwszej, czyli Unieważnieniu pisałam jakiś czas temu – ta pikantna komedia romantyczna wyjątkowo przypadła mi do gustu. A jak było tym razem? Przeczytajcie.
Zobacz więcej >

Bar na Starym Osiedlu – Sabina Waszut. Śląskość w czystej postaci.


Sabina Waszut tą książką udowadnia, że nie trzeba silić się na kwieciste opisy, ani stosować spekatkularnych rozwiazań fabularnych, by napisać przyjemną w odbiorze książkę obyczajową. Siłą powieści Bar na Starym Osiedlu jest prostota przekazu i wykorzystanie dość przeidywalnej tajemnicy rodzinnej, jednak klimat jaki stworzyła autorka zasługują na wyjątkowe słowa uznania. 
Zobacz więcej >

Konkurs patronacki z Cieniem sułtana ZAKOŃCZONYZapraszam Was do udziału w konkursie patronackim, gdzie można będzie wygrać aż DWA świeżutkie egzemplarze książki Cień sułtana Marii Paszyńskiej. 
Zobacz więcej >

Mimo twoich łez – Tarryn Fisher. Przedpremierowo


Jestem ogromną fanką cyklu Mimo moich win. Dlaczego? Otóż dlatego, że mam słabość do czarnych charakterów, a Tarryn Fisher potrafi o nich pisać w genialny sposób. Nie patyczkuje się i nie bawi w konwenanse, tworzy postaci, jakich nie sposób polubić, a mimo to skupia uwagę i sprawia, że czytelnik w jakiś sposób czuje się z nimi związany. 
Zobacz więcej >

Drugie życie Matyldy – Magdalena Trubowicz. Wilk w owczej skórze.


Czy w wieku 35 lat można zacząć życie od nowa? Do czego zdolna jest kobieta, by ochronić to, co dla niej najcenniejsze? Tego dowiecie się czytając najnowszą, trzecią już powieść Magdaleny Trubowicz – Drugie życie Matyldy. Niech Was nie zwiedzie delikatna okładka, w środku bowiem dzieją się rzeczy mrożące krew w żyłach, a proza życia okazuje się trudna do przełknięcia.
Zobacz więcej >

Trzy kolory rysuj – Sarah Skeate. Jak nauczyć się rysować?


Nie potrafię rysować. Ba! Moja córka twierdzi, że nie mam talentu za gorsz :) Jednak talent, talentem, ale rysować trzeba, zwłaszcza gdy dziecko wymaga pomocy w najdziwniejszych pracach domowych. Wybrałam Trzy kolory wystarczą. Rysuj! dlatego, że obiecuje powrót do starej szkoły tworzenia rysunków tylko trzema długopisami: czerwonym, niebieskim i czarnym. Jak myślicie, nauczyłam się rysować?
Zobacz więcej >

Raze – Tillie Cole. 818 sposobów na śmierćCzy człowiek, pozbawiony wolności i moralności, może stać się śmiercionośną maszyną do zabijania? Czy łatwo jest odebrać komuś wszelkie wspomnienia i tym samym pozbawić go kawałka duszy? Czy w sercu bestii można odnaleźć dobro? Dowiecie się tego, czytając Raze – to będzie niezapomniana lektura.
Zobacz więcej >

Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Zaproszenie na magiczną ogólnopolską premierę


Kochani, dziś pragnę serdecznie zaprosić Was na niecodzienne wydarzenie. Magiczna ogolnopolska premiera książki Harry Potter jest kierowana przede wszystkim do fanów Harrego Pottera, ale myślę, że spodoba się również tym, którzy jeszcze nie poznali wspaniałego świata małego czarodzieja. Sami sprawdźcie, czego możecie się spodziewać :)
Zobacz więcej >

Trochę inny dziennik. 52 listy listy na każdy tydzień roku – Moorei Seal


Lubicie tworzyć listy różnych rzeczy? Ja bardzo! Moim ulubionym zajęciem jest wypisywanie rzeczy do zrobienia na wczoraj i wykreślanie tych, które mam już za sobą. Notuję też ulubione piosenki, plany czytelnicze i pomysły, choć przyznam, że robię to raczej w przypadkowym miejscach, a potem zapominam gdzie są.
Zobacz więcej >

Rok w przedszkolu – Przemysław Liput. Kącik RodzicaRok w przedszkolu jest kolejną po Roku w lesie i Roku w mieście publikacją dla najmłodszych czytelników. Książka zawierająca dwanaście bogato ilustrowanych rozkładówek ma za zadanie wprowadzić małego czytelnika w świat przedszkolnych wyzwań. Czy radzi sobie z tym zadaniem? Jak najbardziej.

Rok w przedszkolu to na pierwszy rzut oka książka dziwaczna. Przeładowana ilustracjami, pozbawiona tekstu, chaotyczna i niezbyt przyciągająca wzrok. Jednak co ja tam wiem, jestem tylko dorosłym człowiekiem, który nie jest w stanie uruchomić wyobraźni. Tymczasem w rękach przedszkolaka książka ta ożywa, w magiczny sposób porusza najgłębiej ukryte struny wyobraźni malucha i sprawia, że żadne słowa nie są potrzebne.

Dla dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem książeczka może okazać się znakomitym drogowskazem, pokazującym mnogość postaci, jakie spotka w nowym miejscu, a także ogromną ilość atrakcji, jakie czekają za murami placówki.

Pierwsza strona książki przedstawia grupę przedszkolaków, z krótkimi opisami każdej postaci, To jedyna rozkładówka zawierająca krótkie opisy charakteryzujące bohaterów. Reszta zależy od inwencji i kreatywności czytelnika. Publikacja pokazuje jak różne mogą być dzieci: szczupłe i okrągłe, ciemnoskóre i białe, spokojne i dynamiczne, niepełnosprawne i nadpobudliwe. Ważnymi postaciami są: pani wychowawczyni, koordynująca wszelkie zadania, woźny czuwający nad sprawami techniczny, oraz zaprzyjaźnione zwierzęta.

Książka za pomocą kolorowych obrazków przeprowadza dzieci przez cały przedszkolny rok – pokazuje grupowe gry i zabawy, sezonowe prace (Halloween, czy robienie ludzików z kasztanów), przekonuje, że w grupie siła, a kluczem do sukcesu (i dobrej zabawy)jest współdziałanie.

Największym plusem publikacji jest rozwijanie wyobraźni, spostrzegawczości i wrażliwości dzieci. Jako rodzic wiem, że zabawa z książka potrafi trwać godzinami, angażuje całą rodzinę i pozwala na kreatywne przełożenie obrazkowych sytuacji na prawdziwe życie. Ułatwia adaptację przedszkolną, pokazuje, że przebywanie z daleka od mamy nie musi być straszne i przerażające.

Podsumowując: Rok w przedszkolu to szalenie interesująca i angażująca lektura dla dzieci. Uczy, bawi i zaznajamia ze środowiskiem przedszkolnym, oswaja to co obce i przerażające, a tym samym zmniejsza lęk. Dzięki solidnemu niewykonaniu (grube, kartonowe strony, duży format) posłuży na długo. Serdecznie polecam.Szczegóły
Tytuł: Rok w przedszkolu
Ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2016
Liczba stron: 28
Format: 231 x 310 mm
Przedział wiekowy: 0-6
Ocena: warto kupić
Zobacz więcej >

Czasoumilacze #6
Kto się stęsknił za czasoumilaczami? Wiecie, że ostatnie były w kwietniu? Zapraszam na chwilkę relaksu. Zróbcie sobie kawy, bo wiecie, człowiek bez kawy wygląda tak:
Zobacz więcej >

Trawers – Remigiusz Mróz. Czas pożegnań?


Po lekturze finałowego tomu trylogii z komisarzem Forstem podjęłam spontaniczną decyzję * – kończę z Mrozem, zanim on skończy ze mną... Mam dość obgryzionych paznokci, tupania nogą, nerw napiętych jak postronki i skoków ciśnienia. Mało tego, jeśli autor nadal będzie pisał w tym tempie, będę musiała zmienić nazwę bloga na lustro mrozu, a to na pewno nie skończy się dobrze. Dla nikogo.
Zobacz więcej >

3 szeleszczące booki, czyli jesienne lektury


Jesień to nie tylko bure liście, monotonne wieczory i plucha. Wręcz przeciwnie, bywa szeleszcząco, gdy idziemy przez skąpany w kolorach park, a liście spadają z drzew w ilościach hurtowych. Bywa także pachnąco, zwłaszcza gdy szukamy grzybów, a lesna ściółka wydaje ostatnie westchnienia lata. A przede wszystkim bywa nostalgicznie – przecież tylko jesienią tak dobrze siedzi się pod kocykiem, z herbatą, kawą lub grzańcem i bez wyrzutów sumienia pochłania się jakieś opasłe tomisko, prawda?
Zobacz więcej >

Zakręty losu. Nowe pokolenie – Agnieszka Lingas-Łoniewska. PrzedpremierowoZakręty losu są dla mnie najważniejszą trylogią w dorobku Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Pokazują w pełnym świetle zarówno styl jak i charakter autorki, a przy okazji wprowadzają czytelnika w klimat Wrocławia, gdzie w otoczeniu blokowisk, ciemnych zaułków i przestępczości rodzi się miłość. Zakręty losu to legenda. Czy kontynuacja jej dorównała, czy bezlitośnie ją zniszczyła? Przeczytajcie.
Zobacz więcej >

20 pytań do... Katarzyny Redmerskiej


7 września ukazała się debiutancka powieść Katarzyny Redmerskiej Sekret sprzed lat. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Axis Mundi możecie wygrać tę książkę i lepiej poznać autorkę, zadając jej pytania w kolejnym odcinku cyklu 20 pytań do...
Zobacz więcej >

Uzasadnione wątpliwości – Kasia Bulicz-Kasprzak


Nadszedł dzień, w którym trzeba pożegnać się z mieszkańcami Różanej, czyli bohaterami cyklu Kasi Bulicz-Kasprzak Po sąsiedzku. Seria ta nie tylko idealnie w pisuje się w nurt kobiecej literatury obyczajowej, ale również pokazuje rozwój kolejnej polskiej pisarki. Uzasadnione wątpliwości to najlepszy dowód na to, że nie trzeba szukać za oceanem Gotowych na wszystko, ponieważ na własnym podwórku mamy cykl, który gwarantuje podobną psychologiczną grę na emocjach czytelnika.
Zobacz więcej >

I obiecuję ci miłość... randkowy konkurs


Zapraszam Was do udziału w konkursie, gdzie można wygrać egzemplarz książki I obiecuję ci miłość... autorstwa Marty W. Staniszewskiej.
Zobacz więcej >

Portfel piszczy, czyli co nowego w październiku?


Październik zapowiada się gorąco, mimo tego, że kolejny Mróz na horyzoncie. Zobaczcie, co tym razem wybrałam z bogatej oferty wydawniczej. Są to pozycje, które zamierzam przeczytać w tym miesiącu (tak, jak też w to nie wierzę, ale będę próbować :)
Zobacz więcej >

Podsumowanie września w wyzwaniu Kiedyś przeczytam


Zapraszam na kolejne podsumowanie wyzwania Kiedyś przeczytam. Wyniki obejmują linki nadesłane do 4 października. Zostały tylko 3 miesiące, dacie radę? :)
Zobacz więcej >

Uratuj mnie – Anna Bellon. Sensacja Wattpada.


Sensacja Wattpada, polska Collen Hoover, fanfiction One Direction (!) – takie wzmianki o książce Anny Bellon można znaleźć w sieci. Ile w tym prawdy? Czy debiut młodej autorki zrobił na mnie dobre wrażenie? Przeczytajcie.
Zobacz więcej >

Wybacz, że nago śpię – Kolekcja Agnieszki Osieckiej


Tej jesieni coroczny Konkurs Wokalny „Pamiętajmy o Osieckiej” poprzedzi premiera kolekcji, inspirowanej twórczością poetki. Z okazji 80. rocznicy urodzin artystki, która była szczególnie uważna na drobiazgi, nastroje, detale, powstała specjalna seria przedmiotów codziennego użytku, ozdobiona najpopularniejszymi cytatami z jej piosenek. Kolekcja Agnieszki Osieckiej jest dostępna w Empiku od 14 września.
Zobacz więcej >

Przeczytaj & Podaj dalej, edycja II


Dziś rusza akcja PRZECZYTAJ & PODAJ DALEJ organizowana przez autorki blogów Socjopatka.pl i Save the magic moments.
Zobacz więcej >
Lustro Rzeczywistości © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka