20 pytań do... Elżbiety Walczak


W dzisiejszym odcinku cyklu 20 pytań do... moim i Waszym gościem jest Elżbieta Walczak, aktorka i pisarka, a także producent spektakli teatralnych. Jej druga książka, Karmiczny krąg, weszła do finału konkursu Literacki Debiut Roku 2015. Możecie jak zwykle zadawać pytania pod postem, a odpowiedzi ukażą się wkrótce w formie wywiadu.

Elżbieta Walczak przez ostatnie kilka lat mieszkała w Hiszpanii, która wpłynęła na jej działania artystyczne. W wywiadzie z Agnieszką Wojcieszek opowiedziała o swojej inspiracji tym krajem, oraz o wpływie innej kultury na twórczość.

(...) przez ostatnich piętnaście trwałam pomiędzy Polską a Hiszpanią. Enamorada, to słowo, które oznacza „zakochana”. Tak naprawdę dla mnie oznacza – zakochana w życiu. Spektakl o tym tytule powstał cztery lata temu. Po powrocie do Polski postanowiłam zrealizować recital z repertuarem hiszpańskojęzycznym. Znalazłam świetny skład muzyków, którzy byli dla mnie  wsparciem i wspólnie stworzyliśmy program, który się spodobał. W którymś momencie po prostu padło hasło: spektakl muzyczny! Obejrzałam kilka brazylijskich seriali i taką konwencję wybrałam. Napisałam więc scenariusz, który odzwierciedla polskie problemy małżeństwa przechodzącego kryzys, a główna bohaterka, tracąc pracę, zaczyna fascynować się „brazyliadą”. Te fascynacje przenosi na życie. Bardzo spodobał mi się pomysł połączenia dwóch rzeczy, dlatego pomyślałam o książce, która jest dopełnieniem całego projektu. 

W ubiegłym roku ukazała się pierwsza, wydana na papierze powieść pisarki, Enamorada, którą macie okazję wygrać zadając pytanie autorce. Co ciekawe, książka powstała na podstawie scenariusza sztuki teatralnej. O czym jest? Przeczytajcie:

Dziennikarka telewizyjna  traci pracę. Zostaje zastąpiona młodą adeptką, która zdobywa jej posadę przez łóżko. Piętnaście lat poświęconych dla kogoś innego, bez wdzięczności i podziękowań zmieniają diametralnie podejście  Eli do życia. Zamyka się w domu oglądając brazylijskie seriale, ćwicząc jogę i kłócąc się nieustannie z mężem. Dwadzieścia pięć lat udanego małżeństwa stoi pod znakiem zapytania.  Marysia służąca z Bzowa, nazwana  Carmen, ma wpływ na zmiany mentalne sfrustrowanej Eli. Wszystko się zmienia na lepsze, kiedy do domu Eli i Mateusza wprowadza się mąż Carmen Rysiu, który ma zdolności przewidywania przyszłości. Główna bohaterka  w wyniku zawirowań różnych zdarzeń otrzymuje lepszą pracę, zaczyna podróżować i poznawać ciekawych ludzi m.in. Omarę Portuondo z kubańskiego zespołu Buena Vista Social Club. Olbrzymi wpływ na wszystkie przemiany ma sąsiad, kubańczyk Diego i jego żona Marcelina. Ela realizuje film o ich życiu erotycznym i dostaje prestiżową nagrodę. Dzięki temu rozpoczyna się jej prawdziwa kariera. Zróbcie  krótki urlop, aby w ciszy i spokoju poprawić sobie humor i dowiedzieć się , kto jest ojcem Lilki, córki Diego...

Strona autorki (z fragmentami książek): TUTAJ
Archiwalny wywiad z Elżbietą Walczak: TUTAJ
Możecie również posłuchać fragmentu powieści Enamorada 


Do dzieła, każda osoba może zadać maksymalnie dwa pytania. 

Macie czas do 3 sierpnia :)


Regulamin:
1.Organizatorem zabawy jest autorka bloga Lustro Rzeczywistości.
2. Pytania można zadawać do 3 sierpnia 2016 roku, do godz. 23.59.
3. Każdy czytelnik bloga (również anonimowy) może zadać maksymalnie dwa pytania.
4. Nagrodą jest 1 egzemplarz książki "Enamorada" ufundowany przez autorkę, Elżbietę Walczak.
5. Nagrodzona osoba musi wysłać dane adresowe do organizatora w terminie 3 dni od daty publikacji wywiadu, a adres korespondencyjny musi znajdować się na terenie Polski.
6. Zabawa nie podlega przepisom Ustawy o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

Za doskonały pomysł na cykl serdecznie dziekuję Cyrysi
* materiały promocyjne, zdjęcia i nota wydawnicza pochodzą z archiwum autorki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)