W zapomnieniu - Agnieszka Lingas-Łoniewska. Małomiasteczkowy półświatek.

źródło

Kolejna przeczytana przeze mnie pozycja Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to kolejne miłe spotkanie z bohaterami znanymi już z kryminału Szósty

Tym razem wchodzimy w świat typowego blokowiska gdzieś na Dolnym Śląsku. Poznajemy historię rodzeństwa Langerów, tragiczne szczegóły ich dzieciństwa i ocieramy się o stereotyp chłopaków w BMW. Wiecie o czym mówię?


Młody Michał Langer wiedzie spokojne życie młodocianego przestępcy i pewnego dnia poznaje ją – uroczą pani pedagog, która przewraca jego życie do góry nogami. On – pewien swojej pozycji w środowisku, chłopak z bloków, honorowy ale lekkomyślny, odważny, ale czasem zbyt brawurowy, inteligentny, ale zagubiony – idealnie wpisuje się w stereotyp małomiasteczkowego kombinatora. Ona – po latach wróciła do miejsca, w którym dorastała, skończyła studia pedagogiczne i wiedziona misją zaczyna pracę w swojej dawnej szkole. Czy będzie w stanie zmienić coś w skostniałym środowisku? Czy on dla niej będzie w stanie zerwać z przestępczym światkiem i czy porzuci łatwe, nielegalnie zdobyte pieniądze? Czy drobna kobietka zdoła nauczyć go, czym jest zaufanie, lojalność i odpowiedzialność?

Tego dowiecie się czytając W zapomnieniu. Polecam zwłaszcza tym, którzy wychowali się w podobnym środowisku – gwarantuję, że poczujecie się jak w domu i nie raz na waszym obliczu zagości wyraz rozbawienia, czy nagła nostalgia... Powieść, mimo dość banalnej historii obfituje we wzruszenia i dostarcza miliona wrażeń. Pani Agnieszka plastycznie opisała dyskotekę – jako jedyne źródło rozrywki młodzieży, życie w blokowisku – rządzące się swoimi prawami, środowisko młodocianych przestępców – układy i układziki nim rządzące. Uwielbiam prozę autorki za trafne spostrzeżenia, dzięki niej przeniosłam się dosłownie w inne czasy i choć była to podróż literacka, niemal czułam się uczestnikiem wydarzeń.

Zatem zapraszam, poznajcie historię chłopaków z Santany. Myślę, że czytelnicy wchodzący w dorosłość jakieś dziesięć lat temu odbędą idealną, sentymentalną wycieczkę do przeszłości, a ci młodsi poczytają o tym, jak to kiedyś było FAJNIE ;) Serdecznie polecam.

Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Tytuł: W zapomnieniu
Wydawnictwo: NovaeRes, 2012

Ocena 4+/6

7 komentarzy:

 1. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, mianowicie "W szpilkach od Manolo" ale nie przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skreślasz autorkę po jednej powieści? Spróbuj czegoś innego, "W szpilkach od Manolo" jest żartobliwą lekturą, o zupełnie innym charakterze. Polecam Ci "W zapomnieniu" - jeśli to Cię nie przekona, to znaczy że twórczość autorki nie jest dla Ciebie ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przekreślam ale trochę się zraziłam i jakoś nie mogę się zebrać żeby sięgnąć po kolejną. Ale może masz rację, że powinnam spróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj :) książka, którą wybrałaś naprawdę nie oddaje stylu i talentu autorki ;)

   Usuń
 4. Wybrałam właśnie ją bo miała bardzo dużo pozytywnych opinii. Ok, spróbuję innej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę zapomnieć chwil z tą powieścią. Będąc u lekarza, siedząc w poczekalni nie mogłam odłożyć książki na bok. Tak mnie wciągnęła jak i.. wzruszyła . :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj koniecznie Bez przebaczenia, tylko może nie w poczekalni ;) Zakończenie może wprowadzić Cię w stan, który nie nadaje się do publicznego prezentowania ;)

   Usuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)