Szósty – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Kobiecy kryminał


Czasem tak mnie coś bierze, że po odkryciu nowego autora robię sobie maraton z jego twórczości. Tak też było w przypadku Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, mam za sobą Bez przebaczenia, trylogię Zakręty Losu, Łatwopalnych i W zapomnieniu, doskonały Brudny świat, i wszystkie pozostałe. Natomiast Szósty to jeden z niewielu kryminałów, które trafiły na moją półkę. Kryminał kobiecy, delikatny, ale czy dobry?
W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka – mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu… odbiorę ci życie, bo ja jestem twoim bogiem.

Zarys fabuły
Marcin Langer (wielbicielkom autorki znany z powieści W zapomnieniu) jest dorosłym mężczyzną robiącym karierę policyjną w trudnym śląskim półświatku. Swoją pracę traktuje bardzo serio, wręcz oddaje siebie całego każdej rozpatrywanej sprawie, nawet kosztem własnego zdrowia. Przewrotny los splata jego życie z losami pewnej pięknej pani psycholog, która nada jego egzystencji nowy sens. Bohaterowie będą wspólnie rozpracowywać sprawę seryjnego mordercy, który porywa i morduje młode kobiety. Kto jest zabójcą? Jaki ma cel? Czy policja zdąży na czas i uratuje niedoszłe ofiary? Przeczytajcie.

Opinia
Dzięki tej książce Agnieszka Lingas-Łoniewska trafia na moją prywatną listę ulubionych autorek.  Mimo zarzutów, że Szósty to kryminał marny, przewidywalny, zbyt kobiecy, a bohaterowie są zbyt ckliwi. Moi drodzy, nie o to tutaj chodzi! Powieść ta bowiem traktuje o miłości, przeznaczeniu, nieuniknionym losie, a cała historia o seryjnym mordercy to tylko tło, kanwa na której utkane są losy bohaterów. Autorka bardzo sprytnie ukryła psychopatę w najbliższym otoczeniu bohaterów i dla czytelnika, dla którego kryminał nie jest ulubionym gatunkiem literatury takie rozwiązanie będzie wystarczające. Autorka tworzy z pasją i już widać, że ma w sobie kryminalną duszę. Wróżę jej wyjątkową literacką karierę!

Podsumowując: powieść czyta się jednym tchem, jest poruszająca, porywająca i wzruszająca. Idealny kąsek dla wielbicieli świetnego pióra autorki.

Dla kogo
Dla wielbicieli romansów podszytych nutką sensacji, lekkich kryminałów oraz wszystkich fanów talentu pani Agnieszki.

Szczegóły
Tytuł: Szósty
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo: Replika 2012

Ocena
styl: dobry
treść: dobra, 6/10
okładka: dobra

3 komentarze:

  1. Nie byłam zachwycona i trochę pomarudziłam nad tą pozycją.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to seryjny morderca był, jak dla mnie, najlepiej wykreowany w całej powieści i ją ratował :)

      Usuń
    2. To jedna z pierwszych książek autorki, kolejne są dużo lepsze. W "Szóstym" pierwsze skrzypce gra miłość, śledztwo to tylko wątek poboczny - można wybaczyć ;) Ja jednak nie jestem obiektywna, ponieważ autorkę niemal wielbię ;)

      Usuń

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)